Dwudziesty pierwszy wiek, równouprawnienie, kobiety zostają premierami największych krajów na świecie a w wielu domach nadal panuje stereotyp Matki Polki. Gdy na świat przychodzi dziecko wszystko ulega zmianie. Musimy podporządkować swoje życie małemu człowiekowi, który bez nas jest bezradny. Niestety właśnie w tych chwilach często zatracamy swoje dawne ja i z odważnej, przebojowej kobiety, stajemy się zakompleksioną kurą domową.

Inne kobiety nie pomagają

Siedzimy więc w domu i nakładamy na siebie coraz większą masę obowiązków. Gdy brakuje nam siły zaczynamy się złościć i obwiniać o wszystko męża. To doprowadza do kłótni, płaczu i częstych rozstań. W telewizji, internecie i kolorowej prasie widzimy piękne, uśmiechnięte i idealne mamuśki. Cholera nas bierze bo patrząc się na swoje dresy i rozczochrane włosy jesteśmy przeciwieństwem tych osób. Zmęczenie i żal zaczynają rządzić naszym życiem.

 

Gdy mężczyzna mówi, że wychodzi na piwo z kolegą to nie widzimy w tym nic dziwnego. Jednak gdy takie same słowa wypowie kobieta od razu jest gorszą kategorią matki i zasługuje na potępienie.

Osoby, które nie wychowują dzieci w domu nie potrafią zrozumieć co czuje matka, siedząca od rana do nocy z dziećmi. Codzienne powielanie tych samych czynności potrafi doprowadzić do szału każdego. Pomimo, że kochasz swoje dziecko najbardziej na świecie czasem masz ochotę zostawić wszystko i uciec jak najdalej od swojej rodziny.

To normalna reakcja

Nie ma w tym nic dziwnego. Każda z nas ma czasem dosyć i chce jej się wyć. Ale dusimy to w sobie, bo przecież matce nie wypada narzekać. To strasznie głupie podejście ale niestety zostało nam wbite do głowy przez pokolenie naszych babć i matek. Kobieta powinna pilnować aby dzieci i mąż mieli podstawiony pod nos obiad, wyprasowane ciuchy i porządek w domu. I tak tysiące Polek zaciska zęby i brnie przez życie, pocieszając się wieczorem przed telewizorem oglądając kolejne odcinki telenoweli.

Proste rozwiązanie

Wyjście z tej sytuacji jest banalnie proste. Wystarczy odpuścić, olać trochę spraw i włączyć większy luz. Pomyślicie, że łatwo to powiedzieć a gorzej wykonać. Nic bardziej mylnego. Najważniejsze zrobić ten pierwszy krok. Pewnego dnia powiedzieć “wychodzę dziś wieczorem z domu”. Partner wyrozumiały i myślący logicznie pewnie jeszcze zachęci was do wyjścia i podrzuci dwie dychy na taksówkę. Jak wyjdziecie z domu wyłączcie komórki, zdejmijcie zegarek i odpocznijcie. Nie ważne czy wyjdziecie do kina z koleżanką. A może na piwo i pizzę do pobliskiej restauracji. Albo do czytelni posiedzieć chwilę w ciszy i przeczytać pierwszą książkę od lat. Najważniejsze, że zrobicie ten pierwszy krok.

Kobiety potrafią odpuszczać

Jakiś czas temu na grupie “Panie Swojego Czasu” zadałam pytanie czy matka może sama wyjechać na kilka dni z koleżankami. Odzew był ogromny a kobiety w większości stwierdziły, że może a nawet jest to jej obowiązek aby odpocząć. Część matek zostawia męża z dziećmi i przez minimum dwa dni odpoczywa, chodząc po górach czy relaksując się w spa.

Niestety dużo Pań stwierdziło, że  czuje ogromną presję ze strony rodziny i po powrocie mają ogromne wyrzuty sumienia. Jak widać, stereotyp Matki Polki wiecznie cierpiącej jest bardzo głęboko zakorzeniony w naszej kulturze i musi upłynąć wiele czasu aż to się zmieni.

Jak jest u Was. Czy potraficie odpoczywać i nie wstydzicie się tego.

18 Replies to “Kobiety mają wolne

  1. Każda mama powinna znaleźć czas dla siebie – to ważne, dla jej psychiki. Wszak zestresowana mama, nie myśli racjonalnie. Nie ma co się oszukiwać, mama to też człowiek, który ma pełne prawo do swojego życia i odpoczynku

  2. Miałam problem z odpuszczaniem przez pierwsze półtora roku. Teraz potrafię oddzielić swoje własne potrzeby od potrzeb pozostałych domowników – i realizuję je bez wyrzutów sumienia 🙂

  3. Ja nie mam z tym problemu. Szczerze powiedziawszy dopiero macierzynstwo pokazalo mi, ze naprawde lubie zajmowac sie domem i dziecmi. Wychodzac gdzies bez nich, a to sie zdarza, nie czuje sie zla, po prostu mam tez swoj czas. Natomiast nie umiem sobie wyobrazic wyjazdu gdzies bez mojej rodziny.

  4. Dobrze, że ja nie mam takiego problemu. A ogólnie uznalismy że jesteśmy małżeństwem i wszędzie chodzimy razem – nawet na piwo z kolegami i do kina z koleżankami 🙂

  5. To smutne, że kobiety dręczą wyrzuty sumienia i wstyd jak wyjdzie do kosmetyczki czy wyjedzie na weekend z przyjaciółką, a całe społeczeństwo zachwyca się “atą, które odbierze dziecko ze szkoły albo pozmywa po obiedzie. Ludzie kochani, może gdyby tak przestać zachwycać się kapaniem łaską ze strony mężów i ojców i podchodzenie do ich pomocy jak do naturalnej rzeczy, to wreszcie równouprawnienie stałoby się rzeczywistością. Niby związki partnerskie, niby równość, a wystarczy, że facet raz na tydzień zrobi coś w domu i każdy mdleje z zachwytu. Nic dziwnego, że kobiety tak dużo dźwigają na swoich barkach i że społeczeństwo wciąż wymaga od nich heroicznego poświęcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.