• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Depresja u dzieci i dorosłych skutkiem covid -19

Depresja u dzieci i dorosłych skutkiem covid -19

Ponad pół miliona dzieci w Polsce ma zaburzenia psychiczne i potrzebuje pomocy lekarskiej w tym zakresie. Obecna sytuacja pandemiczna nie pomaga a izolacja dzieci od swoich rówieśników już odbija swoje piętno na najmłodszych.

Przed epidemią covid-19 dzieci były zajęte chodzeniem do szkoły a my poświęcaliśmy się swoim obowiązkom zawodowym i domowych. Każdy marzył o kilku dniach wolnego i spędzenia czasu z rodziną. Wirus zamknął nas w domach i nagle okazało się, że wcale nie jest tak kolorowo.

Chcemy wyjść z domu

To co dzieje się już prawie od roku było dla nas wszystkich czymś nowym i nadal nie potrafimy spokojnie o tym mówić. Codziennie boimy się o swoją przyszłość, zdrowie, pracę i najbliższych. Nie pomaga nam telewizja w której na każdym kroku słyszymy o liczbie chorych i problemach ze służbą zdrowia. Dołuje nas również upływający czas i brak wizji uleczenia tej chorej sytuacji, w najbliższym czasie. Powoli okazuje się, że za chwilę minie rok od pierwszego lockdownu. Kilka tygodni temu pojawiło się światełko w tunelu w postaci szczepionek. Od razu poprawił się nam humor. Jednak już dziś wiadomo, że większość z nas będzie miała możliwość zaszczepienia się dopiero pod koniec roku lub jeszcze później.

Ograniczenie w kontaktach społecznych jest jednym z głównych powodów naszego złego samopoczucia. Jesteśmy istotami społecznymi i funkcjonujemy właściwie gdy mamy kontakty z rodziną, współpracownikami, znajomymi czy nawet sąsiadami. Obecnie nasze życie przeniosło się całkowicie do sieci. Pracujemy zdalnie, rodziców widzimy przez ekran komputera czy telefonu. Brakuje nam bliskości i normalnej konwersacji.

Do tego dochodzą ograniczenia w przemieszczaniu się. Brakuje nam wyjść do kina, restauracji, na siłownię, spotkania z przyjaciółmi. Chcemy wskoczyć w dres i swobodnie pobiegać bez konieczności noszenia maseczki.

Te wszystkie czynniki powodują, że coraz więcej z nas popada w stany depresyjne. Nie tylko dorośli ale również dzieci mają objawy tej niebezpiecznej choroby.

Depresja, charakterystyczne objawy:

lęk, brak energii, apatia, płacz, złe samopoczucie, problemy ze snem, myśli samobójcze.

Jeżeli zaobserwujemy któryś z tych objawów u siebie lub u dzieci, powinniśmy skonsultować się z psychologiem,, który udzieli nam wsparcia.

Polecamy stronę grupy FIRST FRONT, która zajmuje się przybliżeniem nam problemów z depresją u dzieci. Pod tym linkiem znajdziemy post w którym wskazane są numery telefonów do odpowiednich grup udzielających wsparcia w tym trudnym czasie.

Polecam również wpis: Nowa choroba psychiczna u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.