• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Nowa choroba psychiczna wśród dzieci

Nowa choroba psychiczna wśród dzieci

Koleżanka powiedziała mi ostatnio, że w szpitalach psychiatrycznych brakuje powoli miejsc. Nie zrobiło to na mnie większego wrażenia do momentu aż usłyszałam, że coraz więcej pacjentów do dzieci. A najczęstszą przyczyną choroby jest uzależnienie od komputerów i telefonów komórkowych.

Uzależnienie od elektroniki

Faktycznie Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier komputerowych jako nową chorobę psychiczną. Przez wiele ostatnich lat ta forma choroby jest badana przez naukowców. Według nich efekt jaki wywołuje nałogowe granie, porównywany jest do działania heroiny.

Prawie każdy z nas codziennie ma styczność z elektroniką. Dla jednych jest to telefon, dla innych telewizor czy komputer. Gdy rano otwieramy oczy pierwszą rzeczą którą robimy jest spojrzenie w ekran telefonu i przeglądanie jakiś stron. Większość z nas rozumie, że nie jest to zdrowe zachowanie ale strasznie ciężko się temu oprzeć.

Popatrzymy teraz na dzieci, które wszelkie wzorce zarówno pozytywne jak i negatywne czerpią od rodziców. Gdy dziecko wchodząc do pokoju widzi mamę lub tatę wlepionego w ekran smartfona pewnie pomyśli, że to coś dobrego i bardzo ciekawego.

Wyskoczyliśmy ostatnio z mężem do Mc Donalda na śniadanie i kawę. Było kilka minut po ósmej, gdy większość dzieci jest w szkole a Ci którzy mają lekcje na późniejszą godzinę, wpadają tam na pogaduszki. Tylko to co zobaczyliśmy było porażające. Jako jedyne osoby nie mieliśmy telefonów w rękach. Wszyscy zarówno starsi jak i młodsi, wpatrywali się w ekrany jak zombie. Nastolatkowie siedząc przy jednym stoliku nawet nie próbowali prowadzić rozmowy. Rodzice nie rozmawiali z dziećmi. Dzieci nie miały kontaktu z rodzicami.

Na całym świecie problem uzależnienia zarówno od gier komputerowych jak i od telefonów jest ogromny. We Francji wprowadzono całkowity zakaz używania elektronicznych gadżetów w szkołach. Podobno w placówkach w których wprowadzono taki zakaz, uczniowie osiągają o wiele lepsze wyniki w nauce.

Jak rozpoznać, że jesteś uzależniony

Kiedy zaniedbujesz swoje obowiązki z powodu grania i nie możesz myśleć o niczym innym – to prawdopodobnie pierwsze objawy uzależnienia. Jeżeli nie możesz grać i czujesz z tego powodu irytację i złość, a gdy grasz i musisz przerwać jesteś wściekły. Nałogowi gracze nie różnią się prawie wcale od zwykłego alkoholika czy narkomana. Więc nie ma się czym zbytnio dziwić, że przychodnie psychologiczne są zapełnione również młodymi pacjentami.

Jak z tym walczyć

Odłożyć telefon. Tak to bardzo łatwe a jednocześnie cholernie trudne. Jeżeli telefon, tak jak u mnie, jest niezbędny do pracy, staram się go ograniczać w domu. Gdy jestem z dziećmi odkładam go na bok. Nie zawsze, bo nie jestem idealnym rodzicem, ale walczę z tym na każdym kroku. I ograniczam dzieciom telefon do minimum, jeżeli go dostają to tylko na weekend. Ostatnio pytały się o telefon 5 tygodni temu. Im mniej go używają, tym mniej chcą go używać.

Pokażmy dzieciom, że są inne rozrywki niż elektronika. Zachęcajmy do czytania książek, zabaw kreatywnych, wspólnego spędzania czasu. To bezcenne chwile i nie pozwólmy aby elektroniczne pożeracze czasu nam je zabrały.

Napiszcie szczerze, ile czasu Wasze dzieci a ile Wy spędzacie przez telefonem ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.