• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Zakompleksione dzieci

Zakompleksione dzieci

Wychowanie dziecka to najtrudniejsze zadanie z którym rodzicom przyszło się zmierzyć. Dobre wychowanie to wielka sztuka a przed rodzicami droga długa i wyboista. Każde dziecko ma inny charakter. Widać to szczególnie gdy mamy dwójkę lub więcej pociech. Jedno jest radosne, inne ma bardziej wybuchowy temperament.

Dziecko potrzebuje bliskości i ciepła a miłość rodziców jest dla niego najważniejsza. Sama miłość jednak nie wystarczy. Aby dobrze wychować swoje pociechy konieczne jest wpojenie im kilku ważnych zasad, które znacznie ułatwią Wam przejście przez cały proces wychowawczy.

Bezpieczeństwo

Gdy dziecko nie ma wyraźnie określonych zasad i wytyczonych granic może poczuć się zagubione w świecie dorosłych. Dziecko, które wie co go czeka jest o wiele spokojniejsze. Codzienne rytuały wprowadzone w życie wcale nie muszą być złe. Kolacja o 19.00, potem kąpiel i czytanie bajek na dobranoc nie sprawia, że Twoje dziecko będzie znudzone, wręcz przeciwnie będzie radośniejsze i spokojniejsze.

Krytykowanie

Wolisz słyszeć pozytywne czy negatywne komentarze na swój temat ? Oczywiście, że nie lubimy jak ktoś nas krytykuje. Staramy się dążyć do perfekcji a każda negatywna opinia podcina nam skrzydła. Tak samo jest z dziećmi.

Jesteś głupi, nie potrafisz, ty matole – takie stwierdzenia mogą ciągnąć się za dzieckiem przez wiele lat. Pamiętacie czasy szkolne. Gdy w początkowych klasach uczyliście się gorzej to potem przydomek średniaka był z Wami aż do końca szkoły. Jeśli powiesz dziecku, że jest złe i głupie to samo będzie o sobie tak myśleć. Skoro takie słowa wypowiadają osoby, które są dla dziecka najważniejsze i najukochańsze to muszą być prawdą. Na stronie internetowej, którą bardzo polecam czyli Blog Ojciec, możemy przeczytać wiele ciekawych postów odnośnie dawania klapsów dzieciom.

 

Klaps

Temat tabu o którym wszędzie mówią ale i tak wielu rodziców pozwala sobie na dawanie klapsa. Klaps to nie bicie, a dany od czasu do czasu nikomu przecież nie zaszkodzi. To najbardziej mylne podejście jakie istnieje. Każde uderzenie nawet to najmniejsze to naruszenie godności małego człowieka. Dzieci, które są karane w ten sposób są nieśmiałe i zamknięte w sobie. I niestety są bardziej skłonne do przemocy wobec innych rówieśników. Ponieważ w domu jest przyzwolenie na kary cielesne to konflikty w przedszkolu czy szkole są rozwiązywane w podobny sposób.

Nie wolno

Nie to najczęściej używany przysłówek wśród rodziców. Nie rób tego bo nie wolno, nie umiesz mama zrobi to lepiej, nie ruszaj bo się poparzysz. Nie nauczymy dziecka samodzielności jeśli we wszystkim będziemy go wyręczać. Dajmy dzieciom swobodę aby same mogły podejmować te małe decyzje życia codziennego. Oczywiście musimy je wspierać i obserwować bo dzieci jak to dzieci uwielbiają psocić i mogą sobie zrobić krzywdę. Ale zbyt często stoimy im nad głową i w ten sposób zabieramy im kawałek radości z dzieciństwa. Gdy dziecko pobrudzi buzię lodami czy poskacze trochę po kałuży nic złego się nie stanie.

 

Akceptacja

Kasia lepiej śpiewa, Milan pięknie ryzuje, Natalia gra na pianinie a Ty ? Rodzice chętnie pokazują swoim dzieciom, że inne są lepsze. Nawet nieświadome wypowiedzenie tych słów, rani nasze dzieci. Dzieci myślą, że są gorsze a rodzice wolą ich koleżanki czy kolegów. Dziecko czuje się niekochane i musi walczyć o miłość i akceptację. Nasze pociechy powinny być wspierane na każdym kroku. Musimy dawać im poczucie tego, że są ważne a ich błędy to tylko kroki do tego aby stać się lepszymi osobami. Pamiętajmy aby często powtarzać dzieciom jak bardzo je kochamy i nie bójmy się tego okazywać. Zakompleksione dzieci to zjawisko powszechne i istniejące od bardzo dawna. Uściski, radość, szacunek, miłość to najważniejsze co możemy przekazać swoim dzieciom. A okazywanie uczyć w dużej mierze sprawi, że wyzbędą się one większości swoich kompleksów.

16 thoughts on “Zakompleksione dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.