• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Lawa w Lubaniu

Lawa w Lubaniu

Lubań  to miasteczko w województwie dolnośląskim, położone na Pogórzu Izerskim nad rzeką Kwisą. Do granicy w Zgorzelcu dojedziemy w 25 minut a do Jeleniej Góry w niecałą godzinę. W tym roku od 12 do 15 lipca w Lubaniu odbywał się Sudecki Festiwal Minerałów oraz Dni Miasta czyli Lawa 2018. To dwie ciekawe imprezy ściśle ze sobą powiązane. Festiwal Minerałów opanował lubański rynek na którym pojawiło się wiele stoisk z wystawami oraz ciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi. Natomiast Lawa 2018 tradycyjnie tętniła życiem w parku na Kamiennej Górze. 

Atrakcje festiwalowe dla dzieci to nie tylko dmuchane zamki, wesołe miasteczko, jarmarki czy stoiska z lodami. Przy fontannie na rynku dzieci mogły poszukiwać złota, szukać skarbów czy posłuchać ciekawych opowieści. Sudecki Festiwal Minerałów zainteresował pasjonatów minerałów z wielu zakątków świata co można było usłyszeć przechodząc pomiędzy straganami. Mieszkanka języka polskiego, niemieckiego, czeskiego czy angielskiego nie była niczym dziwnym. Kilka wystaw specjalnych i kilkanaście konkursowych robiło niesamowite wrażenie nawet dla laika, który z kamieni odróżnia jedynie cyrkonię w pierścionku zaręczynowym. 

Nie można narzekać na nudę zwiedzając w tych dniach Lubań. Jedną z najbardziej ciekawych atrakcji tego miasta jest wieża Bracka. Ta 45 metrowa budowla ze skały od 800 lat stanowi dumę i wizytówkę miasta. Na jej szczycie możemy zobaczyć rozległą panoramę a w środku spotkać strażaka Wacka oraz co może nas zaskoczyć zwiedził malutkie muzeum minerałów. Wieża podczas festiwalu otwarta jest dla zwiedzających, którzy licznie odwiedzają to miejsce. U stóp wieży można zejść do podziemnego schronu przeciwlotniczego stanowiącego 100 metrów korytarza i zobaczyć wystawę ukazującą bitwę o Lubań w 1945 r. 

Podczas pobytu w Lubaniu warto również zobaczyć Muzeum Regionalne znajdujące się w lubańskim ratuszu czy neogotycki Kościół Świętej Trójcy w Lubaniu wzniesiony w 1857 roku. 

Dla tych co lubią skały i minerały lubański rynek zaserwował w ten weekend wiele ciekawych wystaw. Lecz nie wszyscy lubią tego typu rozrywkę a większą atrakcją dla nich jest muzyka, śpiew i zabawa. W Parku na Kamiennej Górze gdzie znajdował się kiedyś wulkan co roku odbywa się festiwal Lawa. W tym roku można było pobawić się na koncertach zespołu Enej czy Patrycji Markowskiej. 

Sudecki Festiwal Minerałów powoli dobiega końca. Dziś o godzinie 16.00 oficjalne zakończenie imprezy, która w tym roku była bardzo dobrze zorganizowana i nikt nie powinien narzekać na brak atrakcji. Lubański rynek ma w sobie niesamowity urok a spacery wąskimi uliczkami pomiędzy zabytkowymi budynkami mają w sobie klimat z dawnych lat. Oby takich imprez było jak najwięcej w regionie. 

Więcej informacji na temat Lubania możemy uzyskać na oficjalnej stronie miasta http://luban.pl.

10 thoughts on “Lawa w Lubaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.