Większość z Was pewnie leniwie wyciąga się dziś na kanapie i odpoczywa w ostatni dzień majówki.  Ponieważ prowadzę własną firmę postanowiłam wykorzystać dwa ostatnie dni majówki na pracę. Ludzie odpoczywają więc ja mogę pogrzebać w dokumentach bez odbierania telefonów i rozmawiania z klientami. Takie chwile są potrzebne bo natłok pracy odbija się później w życiu służbowym i prywatnym.

Praca na etacie nie jest zła

Pamiętam jak pracowałam wiele lat w biurze i marzyłam o tym aby czasem obudzić się rano i powiedzieć nie idę do pracy bo mi się nie chce. Myślałam, że mój szef mający wielu pracowników nie musi się niczym martwić i idzie do pracy wtedy kiedy ma na to ochotę. Oj jaka ja byłam głupia. Weźmy przykład chorobowego. Pracując u kogoś gdy zachorujesz idziesz do lekarza, bierzesz zwolnienie i wskakujesz pod kołderkę w domu. Mając własną firmę nie ma sensu nawet brać zwolnienia. Po pierwsze się to nie kalkuluje a po drugie i tak musisz być non stop pod telefonem i najczęściej lecisz do lekarza po jakiś silny antybiotyk aby za dwa dni stać już na nogach.

Własna firma to wielki stres

Otwierając działalność myślałam, że będąc kowalem własnego losu będzie mi lżej na sercu. Jednak nie spodziewałam się, że stres będzie moim największych wrogiem. Musisz myśleć o wszystkim i o wszystkich. Po pierwsze w firmę inwestujesz masę pieniędzy a zanim zaczniesz czerpać prawdziwe dochody musi upłynąć sporo czasu. Martwisz się o terminy, wypłacalność, podatki, klientów i oczywiście o pracowników. Przecież to pracownicy są motorem mojej firmy a ich wkład w interes jest ogromny.

Jak to wszystko ogarnąć

Prowadząc własną działalność masz wrażenie, że dzień trwa kilka godzin. Czasu jest zawsze za mało. Przychodzić dp pracy o 8 rano i nagle spoglądasz w zegarek a tam 14 godzina. Na szczęście żyjemy w erze telefonów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń ułatwiających nam życie. Gdyby nie mój telefon i zawart w nim kalendarz już dawno pogubiłabym się w tym wszyskim.

 

A co z rodziną i dziećmi

Przez pierwszy rok od otwarcia firmy najgorzej było pogodzić obowiązki służbowe z firmowymi. Po powrocie do domu padałam na kanapie a dzieci wręcz mnie irytowały. Po chwili odpoczynku trzeba posprzątać, ugotować, poprać, poprasować a gdy dzieci poszły spać ponownie wracasz do papierów i obrabiasz pracę w domu. Jednak na dłuższą metę nie jest to zdrowe i powoli człowiek dochodzi do takiej chwili, że musi powiedzić stop, nie o to mi chodziło. Najważniejsze aby zachować równowagę pomiędzy domem a pracą. Jest to bardzo ciężkie bo czasem mój dzień roboczy nie kończy się w momencie zamknięcia zamka w drzwiach biura. Jednak ogromne wsparcie męża pozwala znaleźć mi równowagę i nie zwariować.

Plusy własnej działalności

Plusy oczywiście są i o to chodzi gdy jesteś "na swoim". Tak jak pisałam na wstępie, możesz obudzić się rano i powiedzieć, że nie idę do pracy bo mi się nie chce. Pomimo, że przez ostatnie dwa lata zdarzyło mi się to może z 4 razy to sam fakt samodecydowania jest niezastąpiony. Do tego nie muszę tłumaczyć się przed nikim, że chcę wyskoczyć na chwilę coś załatwić albo, że chcę zrobić coś po swojemu. Za popełnione błędy odpowiadam ja i nie muszę stresować się tym co powie szef. Największym plusem własnej firmy jest brak tej osoby za plecami która kontroluje twoją pracę.

Ogólnie jest bardzo ciężko i uważam, że praca na etacie była o wiele mniej stresująca. Lecz gdy potrafisz znaleźć dystans między pracą a domem to jest szansa, że własna działalność będzie spełnieniem Twoich marzeń.

Przypominam o konkursie

Wygraj książkę "HYGGE"

Polub stronę i obserwuj posty na bieżąco
Facebook
GOOGLE
GOOGLE
http://www.rodzice-i-dzieci.pl/wlasna-firma-plusy-i-minusy/
Twitter
Instagram
SOCIALICON
 • Aneta Sawicka

  Ja myślę o założeniu własnej firmy, ale ciągle to odkładam. Cały czas wydaje mi się, że jeszcze nie dam rady, że dzieci za małe.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Ja poczekałabym aż trochę podrosną. Szkoda stracić te ważne chwile.

 • https://radosnachata.pl Kasia R.

  Nie łatwo jest prowadzić własny biznes, ale najgorzej, że tak wiele urzędów i ludzi rzuca przedsiębiorcom kłody pod nogi…

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Niestety koszty utrzymania firmy to materiał na inny post.

 • http://www.kobietapo30.pl Kobietapo30

  Oj tak…jestem na swoim od 8 lat…i wszystko się zgadza…Jedno jest pewne własna działalność nie jest dla każdego

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Masz racje. Trzeba mieć wiele siły aby nie zwariować.

 • Mama Tosiaczka

  Ciekawy wpis. Kiedyś myślałam o zalożeniu własnej małej pracowni, jednak nie wiem jak bym to wszystko ogarnęła.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Marzenia trzeba realizować ☺

 • http://malko-malitka.blogspot.de/ Aga (Malko blog)

  Grunt to znalezc rownowage 😉

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   I siłę 🙂

 • http://www.wokoldzieci.pl/ Aleksandra

  Oj nie raz myslę o założeniu własnej firmy. Odpowiedzialność i ryzyko jednak mnie przerażają…

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Czasem trzeba zaryzykować 🙂

 • Joanna Kołpak

  Pewnie wszystko zależy od rodzaju działalności. Ja zrezygnowałam z etatu i od prawie trzech lat mam działalność i już nie zmieniłabym tego.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Dokładnie, zależy co się robi 🙂

 • http://www.5razones.pl/ Pau – 5razones

  Wszystko zależy od tego na jakim etapie życia jesteśmy. Ale realia prowadzenia biznesu w Polsce są dramatyczne, najpierw to trzeba zarobić na składki i podatki.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Niestety składki potrafią doprowadzić wielu do bankructwa.

 • http://antyterrorystka.blogspot.com/ Matka Antyterrorystka

  Kiedyś zastanawiałam się nad własną firmą…póki co w mojej mieścinie ciężko coś otworzyć, coś co miałoby przyszłość

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Może warto pomyśleć nad czymś nowym aby być pierwszym w mieście 🙂

   • http://antyterrorystka.blogspot.com/ Matka Antyterrorystka

    Jedyna opcja to sex- shop, ale to nie przejdzie, za mała mieścina 😉

 • http://lofflajff.blogspot.com Marta Bruska

  Ja lubię pracę na etacie za to, że wychodzę z niej o określonej godzinie i nie muszę o niej myśleć ani się stresować. Myślałam kiedyś o własnej firmie, ale chyba to nie dla mnie

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   To na serio kawał ciężkiej i bardzo stresującej roboty.

 • http://mamakarolina.blogspot.com/ MamaKarolina

  Ja zmieniłam zdanie o firmie kiedy pracowałam bezpośrednio z właścicielami jednej. Ci ludzie nigdy nie mieli wolnego, musieli pracować non stop. Oczywiście samibdecydowali o sobie, ale nie jest to tak usłane różami jak się wydaje

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Jak człowiek tego sam nie robi to marzy o swobodzie 🙂

 • http://jedziemy-na-wycieczke.blogspot.com Jedziemy na wycieczkę

  Ja, pracując na etacie niestety nie mogę wziąć zwolnienia i wskoczyć pod kołderkę, może w budżetówce tak się robi. Mogłabym prowadzić własną firmę w tej samej branży, w której teraz pracuję, mam wszystkie uprawnienia itp, ale nie chcę się stresować pracownikami, pozyskiwaniem klientów itp, wolę może mniej płatną pracę ale ciut spokojniejszą. Ale fakt, brak nadzoru i możliwość przyjścia i wyjścia kiedy się chce lub potrzebuje, to ogromny plus prowadzenia własnej działalności

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Na zwolnienie zawsze można iść tylko jak pracuje się u kogoś to z pewnością ciężej. Może w budżetówce faktycznie łatwiej, ciężko powiedzieć.