• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
500 plus, kiedy pierwsze wypłaty

500 plus, kiedy pierwsze wypłaty

Pamiętacie gdy program wsparcia dla rodzin wchodził w życie ? Wszędzie mówiono, że nie starczy pieniędzy na więcej niż rok. Że państwo zbankrutuje i to tylko mydlenie oczu wyborcom partii rządzącej. I oczywiście, że jest to wsparcie dla patologii i nierobów. No cóż. Trochę czasu minęło i jakoś to wszystko dalej idzie a my lada chwilę dostaniemy kolejny zastrzyk gotówki.

Czy 500 plus pomaga Wam w codziennym życiu

Osobiście uważam, że faktycznie w niektórych przypadkach program ten wspiera patologię. Niestety osoby z takich rodzin nawet gdy nie było wsparcia w tej formie, wszelkie zasiłki jakie otrzymywały, przetracały na alkohol i inne używki. I nie ważne czy było to 500 plus, świadczenie rodzinne, zasiłek dla bezrobotnych – kasa szła na wszystko inne ale nie na dzieci.

zdjęcie: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Świadczenie wychowawcze najczęściej pomaga rodzinom, które wcześniej miały dochody w granicy minimalnego wynagrodzenia. Osobom, które pracowały i ledwo co wiązały koniec z końcem ale nie żyły na koszt państwa. Znam wiele rodzin, które dzięki programowi 500 plus mogły w końcu wysłać dzieci na kolonie lub wspólnie gdzieś wyjechać, bez konieczności brania pożyczek czy zaciskania pada.

500 plus tylko dla pracujących

Niestety skutki 500 plus może odczuć w portfelu każdy przedsiębiorca jak i przeciętny obywatel robiący zakupy w sklepach. Coraz bardziej odczuwamy, że większość rzeczy drożeje a tegoroczne wakacje nad Bałtykiem o wiele mocniej uderzyły nas po kieszeni niż rok temu. Tu dwa złote więcej na frytkach, na obiedzie, na piwie, na lodach i tak dalej. Drożeją książki, materiały biurowe, produkty dla dzieci. I tu rodzi się pytanie czy świadczenie wychowawcze powinni dostawać wszyscy. Dlaczego jedni mają pracować i oddawać swoje podatki na utrzymanie właśnie tej patologii o której pisałam na początku. Powinno wprowadzić się prostą zasadę, że przynajmniej jeden rodzic powinien pracować aby oddać część świadczenia poprzez swoje podatki. Ale do wprowadzenia tej zasady pewnie jeszcze daleka droga i nie nastąpi to raczej przed nadchodzącymi wyborami.

500 plus dla wszystkich

Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane przez nas 500 plus. Od tego dnia będzie ono przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Do tej pory 500 złotych na pierwsze dziecko otrzymywały tylko rodziny o niskich dochodach.

Przez pierwszy miesiąc wnioski będą przyjmowane tylko przez internet – poprzez bankowość internetową, platformę usług elektronicznych ZUS oraz portal Emp@tia.

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Kiedy wypłata świadczeń w nowej formie

Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku,

Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku,

Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku,

Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku,

Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku. (źródło: radio zet)

Więcej informacji można uzyskać pod linkiem https://www.gov.pl/web/rodzina/informatory-rodzina-500-plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.