1. "Dostałeś piątkę minus? A dlaczego nie szóstkę?"

2. "Twoja siostra w tym wieku umiała już…"

3. "Kto zrobi to pierwszy?"

4. "Nie masz do tego talentu"

5. "Jesteś: głupi, mały, gruby…"

6. "Nie umiesz…"

7. "Ty zawsze musisz…" – coś zbić, rozlać, zgubić…

8. "Przez ciebie… " –

9. Wymowne milczenie, pod którym ukryta jest złość.

10. "Kogo kochasz bardziej?"*

 

Pewnie wiele razy słyszeliście chociaż jedno z powyższych zdań. I z pewnością wielu z Was w napadach emocji wypowiada do swoich dzieci wyżej wymienione słowa.

Jakie są przyczyny niskiej samooceny u dzieci

Stawianie nadmiernych wymagań

Przewaga kar nad nagrodami

Rozkazywanie, grożenie, krytykowanie, obwinianie, ośmieszanie, zawstydzanie, ignorowanie problemów dziecka

Jak budować poczucie własnej wartości u swoich dzieci

Najważniejsze to mniej krytykować a więcej chwalić. Przecież nie ma nic przyjemniejszego niż usłyszeć od mamy, że jest się pięknym, wyjątkowym i mądrym. Bo przecież mama nie może kłamać. Ciągła krytyka powoduje, że w dziecku zanika kreatywność i ma wrażenie, że skoro czegoś nie potrafi to po co się wysilać i próbować dalej.

Nie powinniśmy porównywać dziecka do innych dzieci. Dziecko uważa, że  jego koledzy posiadają więcej siły, zdolności, popularności i pewności siebie. Takie podejście ustawia nasze dziecko zawsze na drugim lub kolejnym miejscu.

Pozwalaj dziecku popełniać błędy i ucz samodzielności. Pozwól dziecku czasem posprzątać swój pokój. Wiem, że często matki uważają iż zrobić to szybciej i lepiej ale nie o to chodzi. Dziecko musi wiedzieć jakie są w domu zasady i jaka jest konsekwencja ich naruszenia.

Ale najważniejsze kochaj dziecko i powtarzaj to kilka razy dziennie. Bo miłość rodziców jest największym budulcem prawidłowych wartości u dziecka.


 

 

*źródło www.interia.pl

18 Replies to “Nie mów tego dziecku

  1. Ty wymienione zdania mają bardzo duży wpływ nawet na daleką przyszłość. Człowiek już dorosły a wciąż ma problem z akceptacją siebie, porównuje się do innych zamiast cieszyć się pełnią życia. Dziecko musi wiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od oceny z polskiego albo talentu.
    Pozdrawiam

  2. Bardzo fajny post. I mądry. Rodzic jak nikt inny może w dziecku zbudować poczucie własnej wartości, ale też równie łatwo może podkopać wiarę w siebie dziecka. Dobrze jest mieć tego świadomość. Nie ranić, nie ganić nieustannie, nie porównywać właśnie, lecz budować pozytywny obraz dziecka w jego własnych oczach.

  3. Niestety zdarzyło mi się kilka razy powiedzieć córce, że ona “zawsze musi”. Zazwyczaj chodzi o sytuacje, gdy ostrzegam ją przed czymś, a ona i tak to robi. Wiem, że muszę się z tym pilnować. 🙂 Jednak nie rozumiem rodziców, którzy zapominają o wyznawaniu miłości. Za każdym razem gdy prowadzę córę do żłobka, całuję ją, mówię, że kocham i życzę miłego dnia. Wiecie ile razy rodzic, który równocześnie przyprowadził dziecko, spojrzał się na mnie ze zdziwieniem? Nie rozumiem.

  4. Bardzo wartościowy wpis, z którym się zgadzam. Zwłaszcza z tym, że należy powtarzać, że się kocha. Jednak punkt trzeci moim zdaniem nie jest aż taki zły. Dziecko też powinno poznać czym jest zdrowa rywalizacja, cieszyć się z wygranej i radzić sobie z porażką.

  5. Znam takie akcje…znalazło się kilka osób z mojej rodziny ( dalszej), które takie stwierdzenia wypowiadały. Zawsze ktoś był lepszy ode mnie…nie powiem, bolało, ale pokazałam co potrafię i jeszcze nie raz pokażę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.