• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Koszmary nocne dziecka

Koszmary nocne dziecka

Po ciężkim dniu nie ma nic przyjemniejszego niż widok naszych dzieci śpiących w łóżeczku.Mamy nadzieję, że spokojny sen będzie im towarzyszył przez całą noc i nic nie zakłóci tego błogiego stanu. Jednak aż 30 % dzieci ma problemy ze spokojnym przespaniem całej nocy. 

Śpimy sobie spokojnie w sypialni gdy nagle z pokoju dziecięcego słyszymy przeraźliwy krzyk. Wpadamy tam na złamanie karku i widzimy jak nasze maleństwo siedzi na łóżku i zanosi się płaczem. Próbujemy je przytulić i spytać się o co chodzi lecz w zamian dostajemy dawkę odpychania, kopania i nie możemy złapać kontaktu z dzieckiem. W trakcie napadu lękowego dziecko nie wie co się wokół niego dzieje a na drugi dzień nic nie pamięta. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się częściej niż raz w tygodniu należy skontaktować się z lekarzem. 

Koszmary nocne dziecka

Koszmary nocne są trochę łatwiejsze do ogarnięcia. Dziecko obudzone w nocy krzyczy z reguły, że zobaczyło jakiegoś potwora i jedyna rzecz na jaką ma ochotę to sen w łóżku z rodziacami. Malec chce się do nas mocno tulić a na drugi dzień ze szczegółami pamięta co śniło mu się w nocy. Koszmary nie są groźne a my powinniśmy ograniczyć dziecku emocje szczególnie na wieczór i sprawdzić czy ten stan nie wynika np. z oglądania strasznych bajek, których teraz jest dość dużo w telewizji. 

Dlaczego spotyka to moje dziecko ?

Wszystkiemu winna jest dziecięca wyobraźnia. Najczęściej koszmary senne dotykają dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieci na codzień stykają się z ogromną masą bodźców zwenętrznych. Dla nas z pozoru błace wydażenia np. wyjazd w góry, mogą być dla dzieci wielkim wydarzeniem. 

Jak temu zaradzić ?

Najważniejsze jest aby nasze dziecko miało spokojny i systematyczny sen. Dziecko powinno mieć regularny tryb życia. Gdy dziecko codziennie o tej samej lub przybliżonej porze zjada kolację, następnie idzie do kąpieli po której następuje pora spania, wie co może przynieść mu wieczór i jest o wiele spokojniejsze. Rytuały są bardzo ważne dla każdego nawet dla dorosłych ponieważ dają nam poczucie bezpieczeństwa. 

Ponadto kontrolujmy treści jakie ogląda i czyta nasze dziecko. Nie ma nic gorszego niż pozwolenie dziecku na oglądanie bajek, które pozostawiają wiele do życzenia. Gdy czasem włączam Cartoon Network to jestem w szoku, że ten kanał jest skierowany do dzieci bo bajki puszczane w nim są tragiczne i staszne. 

Pamiętajmy, że dzieci najbardziej potrzebują naszej bliskości. Gdy malucha w nocy obudzi koszmar senny i bardzo chce z nami spać, nie zabraniajmy mu. Czasami warto złamać zasady dla naszego dziecka i sprawić aby czuło się bezpiecznie wiedząc, że rodzice czuwają nad jego snem.

6 thoughts on “Koszmary nocne dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.