• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Jakie słowo jest najczęściej wypowiadane przez wielu ludzi, od kilku dni ? Koronawirus, który prześladuje nas na każdym kroku. W radiu, telewizji, internecie, w pracy, szkole i w osiedlowym sklepiku. I powoli napędza się spirala strachu i paniki.

Wirus jest już w Polsce

Jeżeli w wyszukiwarce wpiszecie to popularne słowo, właśnie w tym momencie dowiecie się o pierwszym przypadku wirusa w kraju. Media czekają z niecierpliwością aby uchwycić ofiarę “zero” i zrobić jeden wielki medialny teatrzyk. Bo to co się dzieje w telewizji to nic innego niż podsycanie strachu i szukanie sensacji. Tak więc, jak dowiedziałam się przed chwilą, w Łodzi zdiagnozowano pierwszą pacjentkę z potwierdzonym szczepem wirusa. Oczywiście jest to potwierdzony przez media, a nie przez Ministra Zdrowia, przypadek.

Sposób na duży zarobek

Człowiek całe życie czekał na szansę zarobku wielkich pieniędzy, jednak nie wpadł na to jak zostać bogaczem. Przynajmniej nie ja. Natomiast wielu przedsiębiorczych Polaków, już w grudniu wykupiło maseczki ochronne do twarzy i teraz sprzedają je kilka razy drożej. Nie tylko ochronne ale i zwykłe maseczki budowlane, które używa się do osłony przed kurzem czy gładzią ścieraną ze ścian. Najbardziej rozwaliła mnie maseczka, którą można znaleźć na allegro a jej koszt to kwota od 80 zł do 170 zł. Niedługo możemy się spodziewać mody na noszenie maseczek. Już można zobaczyć kilku influencerów, którzy nagrywają filmiki na Instagramie w zakrytych maseczkami twarzach. #masakra.

Ślina jest główną drogą rozprzestrzeniania się wirusa a ryzyko zarażenia od osoby zdrowej jest niskie. WHO zaleca noszenie maseczek przez osoby chore aby unikać przenoszenia wirusa drogą kropelkową. Maseczki powinny być stosowane przez osoby opiekujące się chorymi bądź przez osoby, które podejrzewają u siebie objawy wirusa i mają styczność z innymi ludźmi.

Koronawirus co to jest.

Wszyscy o nim mówią a tylko część z nas wie co to takiego. Teorie spiskowe mówią, że to broń biologiczna użyta w celu zmiany sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie. Inni mówią, że został on wypuszczony z laboratorium w Wuhan i przypadkowo rozniósł się po prawie całym świecie. A jaka jest prawda.

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Pierwsza informacje na temat koranowirusów pojawiły się w latach 60. XX wieku, gdy odkryto patogen HCoV-229E oraz HCoV-OC43, które powodują przeziębienie o łagodnym charakterze, samoistnie ustępujące po kilku dniach. Śmiertelna odmiana wirusa pojawiła się dopiero w 2002 roku w Chinach. Odmiana ta powoduje ciężką niewydolność oddechową, określaną z biegiem czasu jako SARS.  (źródło Medonet)

Jak widać nie koronawirus to żadna nowość. Nowością jest sposób mutacji tej choroby i stopień zakażeń. Niestety musimy spodziewać się tego, że lada chwila (o ile już nie jest), będzie on gościł w naszym kraju. Pozostaje nam tylko czekać i nie panikować. Bo nie ma nic gorszego niż panika i poddanie się medialnemu szaleństwu. Stosujmy się więc do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, odnośnie przestrzegania zasad higieny. I nie przejmujmy się rzeczami na które faktycznie nie mamy wpływu.

Zdrowia dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.