• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Kopalnia Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin S.A.

Kopalnia Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin S.A.

Dolny Śląsk jest piękny i kryje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Pomiędzy Lubaniem a Bolesławcem w okolicy Nowogrodźca w 1947 roku powstała kopalnia surowców mineralnych. Obecnie firma jest własnością zagranicznej spółki, która zajmuje się wydobyciem, przeróbką i uszlachetnianiem minerałów przemysłowych, a w szczególności kwarcu, kaolinu, skalenia, wollastonitu i miki.

Egzotyczne miejsce

Znajdujące się niedaleko zakładu góry piasku i jezioro to miejsce służące od wielu lat mieszkańcom pobliskich miejscowości jako kąpielisko. Jest to również bardzo popularne miejsce na ślubne sesje zdjęciowe oraz służące jako plan zdjęciowy dla kilku teledysków. Zespół Pectus nagrał tam swój klip “Oceany”, a Sumptuastic piosenkę “To Dla Ciebie”.

Widząc pierwszy raz zdjęcia z tego miejsca można stwierdzić, że to egzotyczne miejsce a nie jezioro na terenie naszego kraju. Biały piasek z którego usypane są góry to kaolin czyli glinka porcelanowa. Jest on miękki, tłusty i w dotyku przypomina najzwyklejszą glinę.

Nie jest wskazane zwiedzanie tego miejsca w adidasach bo możemy na dobre utknąć i stracić obuwie. Najlepiej schować buty do torebki i chodzić na boso aby lepiej poczuć glinkę pod nogami.

Teren prywatny

Teren kopalni jest prywatny lecz widząc tłumy odpoczywających tam ludzi można stwierdzić, że nikt nad tym nie panuje. Na pobliskim polu można zaparkować samochód tak jak uczyniło to kilkudziesięciu innych kierowców. Miejsce prezentuje się naprawdę ciekawie i daje możliwość zrobienia świetnych sesji zdjęciowych.

Czy jest to miejsce dobre na niedzielny wypad z dziećmi ? Jeśli ktoś ma cierpliwość i lubi gdy jego dzieci biegają ubrudzone po pachy w białej glinie, to musi tam pojechać. Ciężko powiedzieć czy woda znajdująca się w jeziorze spełniała podstawowe standardy kąpieliska ale nie odstraszało to kąpiących się tam ludzi z dziećmi. Z pewnością należało uważać na jej poziom, ponieważ już kilka kroków od brzegu woda była bardzo głęboka a grunt miękki i zapadający się. Brakowało też piasku przy plaży a ręczniki trzeba było rozkładać na glinie. Warto samemu się przekonać jak wygląda kopalnia surowców mineralnych i na własnej skórze poczuć jak wygląda kaolinowa glinka.

2 thoughts on “Kopalnia Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.