• kathleen.weles@gmail.com
  • Wrocław, Poland
Dieta od NFZ

Dieta od NFZ

Ten wpis nie będzie dotyczył szpitalnego jedzenia, bo to przychodzi każdemu na myśl widząc tytuł “Dieta od NFZ”.

Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie udostępnił wszystkim, za darmo “Dietę Online”. Gdy wejdziemy na link https://diety.nfz.gov.pl/  i ukończymy proces logowania, otrzymamy pełny program diety składający się z jednej z trzech diet (1200, 1500 i 1800 kcal). Jadłospis oparty jest na diecie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) opracowanej przez narodowy rządowy instytut zdrowia (NHLBI).

NFZ zapowiada, że rozszerzy katalog diet a obecnie wprowadzono tylko 3 aby ocenić stopień zainteresowania użytkowników strony.  Sama dieta jest ciekawa. Rozpisano ją na 14 dni, posiłki składają się z wielu produktów, diety oraz listę zakupów można pobrać w formie PDF.

Plusem tego rządowego projektu jest to, że nie musimy za nic płacić i to, że nie męczą nas ciągle wyskakujące reklamy. Zaletą jest również możliwość zamiany posiłku z danego dnia diety na inny, jeżeli przygotowane danie nam nie odpowiada. Klikamy “wymień danie” i możemy wybrać sobie inny zestaw odpowiadający wskazaną liczbą kalorii. 

Dieta DASH jest od lat stosowana na całym świecie i znajduje drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych diet. Na portalu uzyskamy informację, że jadłospisy są tylko wskazówką odnośnie zdrowego odżywiania. Gdy mamy problemy ze zdrowiem i doskwiera nam nadwaga, nawet strona NFZ nie zwalnia nas od wizyty u dietetyka.

Inicjatywa Ministerstwa Zdrowia jest ciekawa i zgodna z hasłem “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Po latach płacenia składek zdrowotnych i sporadycznych wizyt u lekarza, wielu z nas ma okazję skorzystać z portalu i ułożyć sobie fajny jadłospis na wiosnę.

Skomponowane jadłospisy są proste, nie ma w nich wymyślnych posiłków a wiele potraw zrobimy z tego co aktualnie posiadamy w lodówce. Jeżeli nie musicie stosować diet, zawsze możecie skorzystać z ciekawych pomysłów na obiad. Teraz czekamy tylko na stworzenie aplikacji na telefon i będziemy mogli za darmo zadbać o swoje zdrowe nawyki żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.