• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Zmiany w szczepieniach 2019 rok

Zmiany w szczepieniach 2019 rok

Minister Zdrowia Jarosław Pinkas ogłosił dwie ważne zmiany w kalendarzu szczepień w nadchodzącym 2019 roku.

Szczepienie przeciwko gruźlicy

Obecnie szczepionka przeciwko gruźlicy jest obowiązkowa, a dzieci otrzymują je w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Po nowym roku, ta obowiązkowa szczepionka będzie podawana noworodkowi dopiero przed opuszczeniem szpitala. To rozwiązanie będzie dobre dla wcześniaków, które pozostają w szpitalu o wiele dłużej niż inne dzieci. Szczepienia te są nadal obowiązkowe ze względu na częste przypadki tej choroby wśród dorosłych i dzieci.

szczepienia

Odra, świnka, różyczka

Wielu z rodziców ma straszne obawy przy szczepieniu na odrę, świnkę różyczkę. Mity krążące po internecie o tym, że szczepionki te powodują autyzm, nie pomagają. Obecnie pierwsza dawka tej szczepionki podawana jest dzieciom w 13 miesiącu życia, natomiast kolejna w 10 roku życia. Według nowego kalendarza, pierwsza dawka nie ulegnie zmianie a druga zostanie przesunięta na 6 rok życia dziecka. Maluchy, które ukończyły już 13 miesiąc ale nie mają jeszcze 6 lat, zostaną zaszczepione według nowych zasad.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie kolejnych szczepień, lecz nie nastąpi to w styczniu 2019 roku. W planach są następujące zmiany:

  • doszczepienie przeciwko różyczce dziewcząt w wieku 19 lat
  • wpisanie do kalendarza obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom, HPV, ospie wietrznej oraz meningokokom.

 

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego 2019

Tags :

2 thoughts on “Zmiany w szczepieniach 2019 rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.