• Rodzice i Dzieci Blog
 • kathleen.weles@gmail.com
5 rzeczy, które musi wiedzieć początkujący bloger

5 rzeczy, które musi wiedzieć początkujący bloger

Zdecyduj o czym ma być Twój blog.

Co jest Twoją pasją ? O czym możesz rozmawiać godzinami ? To tylko dwa niezbędne pytania, które powinny zostać zadane przed przystąpieniem do zakładania własnej strony. Gdy uwielbiasz gotować, nie będziesz pisać o malowaniu. Jeśli interesują Cię psy i koty, nie będziesz prowadzić bloga o dzieciach.  Każdy z nas jest w czymś dobry. Gdy nadchodzi ten dzień w których podejmujemy decyzję o podzieleniu się z innymi naszymi zainteresowaniami, najlepszym narzędziem do tego będzie internet. Mamy ogrom możliwości poczynając od profili społecznościowych, blogów, vlogów a kończąc na ostatnio modnych e-bookach. Możemy uzewnętrzniać się pisząc posty, wrzucając zdjęcia czy nagrywając filmiki. 

Zbadaj swój rynek

Gdy już określisz o czym będziesz pisać, musisz koniecznie zbadać swój rynek. Sprawdź czy w internecie nie ma przesytu blogami o tematyce, która Cię interesuje. Czy ktoś nie ma podobnego pomysłu co Ty oraz czy nie wchodzi na rynek z podobnym produktem. Zadaj sobie pytanie czy masz coś takiego do zaoferowania czego nie mają inni. Oryginalny produkt, który będzie się wyróżniał ma tle innych stron.

Stwórz strategię biznesową

Koniecznie musisz mieć plan jak wystartować ze swoim blogiem. Nie możesz opublikować strony z nadzieją, że jakoś to będzie. Musisz mieć strategię marketingową. Przecież nie chcesz aby twoja strona miała tylko kilku odbiorców (w tym męża, dzieci czy rodziców). Gdy blogujesz zawsze musisz wybiegać myślami do przodu, badać rynek i określać aktualne zapotrzebowanie na nowe posty. 

Postaw na social media

Każdy bloger musi mieć Facebooka. Podobno bez niego dziś nie ma szans na wypromowanie swojej strony. Trochę w tym prawdy, ponieważ obecnie Facebook towarzyszy nam na każdym kroku. Skoro prezydent ma swój profil to z pewnością początkującemu blogerowi to nie zaszkodzi. Sprawdź jakie social media najbardziej Ci odpowiadają. Jeżeli prowadzisz stronę na której umieszczasz piękne zdjęcia, z pewnością profil na Instagramie będzie niezbędny dla Twojej promocji. Jeśli zależy Ci na ilości polubień i szybkim dotarciu do czytelników, pomocny będzie Facebook. 

Nie publikuj codziennie

Początkujący internetowy “pisarz” ma wiele pasji do tworzenia swojej strony. Uważa, że codzienne wrzucanie postów przełoży się na liczbę obserwatorów profilu. Nic bardziej mylnego. Czytelników nie przybędzie aż tak wielu a Ty wypalisz się już po kilku tygodniach. Zerknij na popularne blogi np. Tata w Pracy. Sporadycznie znajdziesz tam posty pisane codziennie a liczba czytelników może przyprawiać początkującego blogera o zawał serca. Gdy napiszesz już post, który według Ciebie będzie idealny, zadbaj o jego promocję w social mediach. 

Nigdy się nie poddawaj. 

Blogowanie to ciężki kawałek chleba dla kogoś, kto chce z tego mieć kilka groszy. Jeżeli piszesz tylko dla siebie, nie potrzebne są Ci media, statystyki, polubienia i inne narzędzia do promocji. Nie porównuj się do innych tylko działaj z pasją. Za wieloma najbardziej popularnymi blogami stoi cała masa ludzi zatrudnionych do ich promocji. 

8 thoughts on “5 rzeczy, które musi wiedzieć początkujący bloger

  • Author gravatar

   Nie kopiuj innych.
   Staraj się nawiązać relacje ze swoimi czytelnikami (Instagram).

   Ciekawe wskazówki. Szczerze? Żałuje, że tak mało czasu spędzam na blogu. Żałuję również tego, że przed założeniem bloga nie czytałam “poradników”. Po 2 latach prowadzenia bloga, dowiedziałam się, że trzeba również zadbać o SEO itd. Do tej pory nie mogę się nauczyć tego. A może brak już chęci na to. Ponad 2 lata byłam na blogerze i sama szukałam wszystkich informacji. A teraz jest lepiej i pełno wskazówek na innych blogach. Czekam na więcej Twoich w podobnej tematyce.
   Pozdrawiam

  • Author gravatar

   Zgodzę się, że prowadzenie bloga to ciężki kawałek chleba. Spędza się wiele godzin nad przygotowaniem wpisu i oprócz tego inne SM media…

  • Author gravatar

   ja nie jestem początkującym blogerem ale mój blog ma ponad 16 lat ale teraz muszę się doszkalać bo wszystko jest w bloga inne niż na samym początku mojego blogowania

  • Author gravatar

   Wow to z Ciebie prawdziwy weteran blogsfery.

  • Author gravatar

   Te początki juz dawno za mną hi

  • Author gravatar

   Cenne wskazówki – i bardzo żałuję, ze nie wiedzialam o tym wszystkim, kiedy zaczynalam blogowanie 😉 Kiedy patrze na swoje poczatki to az smiech mnie ogarnia. Trochę się na szczescie zmienilo od tego czasu – ale jeszcze sporo do zrobienia.

  • Author gravatar

   Pamiętam jak zakładałam bloga w 2014 roku. Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby przeanalizować te wszystkie punkty, pomimo, że skończyłam studia m.in. z zarządzania. Prawda jest taka, że gdy zakładałam bloga to miał on inną nazwę i miałam na niego zupełny inny pomysł. Wszystko działo się spontanicznie, ale zawsze traktowałam go raczej jako pasję niż zawód, dlatego w zasadzie aż dotąd nie przeanalizowałam tego, co robię pod kątem marketingowym. Wszystko, mam nadzieję, przede mną.

  • Author gravatar

   Bardzo przydatny post z masą cennych wskazówek. Myślę, że dla każdego blogera. Fakt wypalić się można po jakimś czasie. Dlatego warto cały czas szukać i wierzyć we własne siły Powodzenia w blogowaniu. Bardzo ładnie tu u Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.