• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Skrzywdził moje dziecko

Skrzywdził moje dziecko


Jako rodzice jesteśmy przerażeni ostatnimi nagłówkami w gazetach. 

Przykładów można wyszukać wiele i mam wrażenie, że ostatnie kilka lat spotęgowło ten stan rzeczy. Nie potrafię sobie wyobrazić co mogą przechodzić rodzice, których dziecko zostało skrzywdzone w taki sposób. Nie potrafię sobie wyobrazić jakim trzeba być potworem aby skrzywdzić małe niewinne dziecko. A najbardziej nie potrafię zrozumieć jakim cudem kary za gwałty są tak małe. Kara za to przestępstwo jest często taka sama jak kara za kradzież z włamaniem. 

 

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/wyszedl-na-wolnosc-i-tego-samego-dnia-zgwalcil-9-latka,582892.html

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/policja-porwal-i-zgwalcil-8-latke-zlapali-go-po-dwoch-dniach,773331.html

http://www.tvp.info/16356608/brutalnie-zgwalcil-dwuletnia-corke-dziecko-jest-po-operacji-a-ojciec-w-areszcie

Poniżej możecie zobaczyć zestawienie aktualnych kar za gwałt i proponowanych zmian Ministra Sprawiedliwości. Czy zmiany te pomogą ? Ciężko powiedzieć. Mam nadzieję, że skala tego zjawiska się zmniejszy i nie będziemy musieli co chwilę słyszeć, że ktoś skrzywidził kolejne dziecko czy kolejną kobietę. 

Propozycje Zbigniewa Ziobro

1. Jeśli skutkiem gwałtu będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, minimalną karą będzie 5 lat więzienia. Dziś to 3 lata.

2. Gwałt na kobiecie ciężarnej będzie zagrożony karą minimum 3 lat więzienia. Teraz to 2 lata.

3. Jeśli gwałciciel będzie nagrywał swój czyn, minimalna kara wzrośnie z 2 do 3 lat więzienia. Tak samo, gdy przestępca seksualny użyje broni albo noża.

4. Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem groziłoby od od 5 do 15 lat więzienia albo 25 lat więzienia. Dziś – od 5 do 15 lat.

5. Gwałt na dziecku będzie oznaczał minimum 5 lat więzienia. Dziś to 3 lata. Maksymalna kara wzrośnie z 15 do 25 lat.

6. Przy dodatkowo obciążających okolicznościach, jak szczególne okrucieństwo, recydywa, czy doprowadzenie do śmierci, kara będzie odpowiednio zwiększona, aż do dożywocia, bez możliwości zastosowania warunkowego zwolnienia.

7. Jeśli np. gwałciciel znów popełni przestępstwo, za które grozi od 2 do 12 lat więzienia, to w recydywie dostanie wyrok od 4 do 18 lat więzienia. Dziś – od 2 do 18 lat, co zdaniem resortu często oznacza taką samą karę, jak za pierwszy gwałt.

8. Jeśli skutkiem gwałtu będzie śmierć, minimalną karą będzie 8 lat więzienia. Dziś to 5 lat !!!!!.

9. Sąd będzie miał obowiązek orzekania zakazu zbliżania się przestępcy seksualnego do ofiary, jeśli tylko ta ostatnia tego zażąda. Teraz takiego obowiązku nie ma.

10. Przy niektórych zbrodniach wyłączona zostanie możliwość przedterminowego zwolnienia przestępcy.

11. Ma zmienić się ustawodawstwo karne w taki sposób, że przepisy będą obligowały sądy do orzekania wyższych kar dla tego rodzaju przestępstwa. – To nic, że grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie w trybie podstawowym, skoro sądy i tak w większości orzekają karę 2 lat – uzasadniał Ziobro.

12. Od 5 do 15 lat oraz 25 lat więzienia groziłoby za pozbawienie wolności i torturowanie . Dziś od 3 do 15 lat.

13. Według tych propozycji, nad którymi jeszcze trwają prace, zmieniona miałyby być długość kary punktowej pozbawienia wolności – tak by była ona mierzona w przedziałach od miesiąca do 30 lat (można by wtedy wymierzać np. kary 17,5 lub 23 lat – co dziś jest niemożliwe). Dziś górną granicą tej kary jest 15 lat, potem jest przerwa, a następnie osobna kara 25 lat oraz oddzielna kara dożywocia.

 

A według Was jaka powinna być kara za taką zbrodnię. Czy 15 lat to dużo czy mało. Czy recydywista popełniający to samo przestępstwo nie powinien gnić w więzieniu do końca życia ? Czy jest odpowiedni wymiar kary dla zwyrodnialca, który mógłby skrzywidzić Twoje dziecko ?

Informacje zawarte w poście pochodzą ze strony http://www.newsweek.pl

 

13 thoughts on “Skrzywdził moje dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.