Odra znów groźna

Na początku przypomina typową grypę. Wysypka przychodzi kilka dni później. Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, wywołana przez Measles virus. Choroba ta ma liczne powikłania a jedyną skuteczną metodą jej zapobieganiu jest szczepionka mmr. Pierwsze szczepienie podaję się w wieku 13 miesięcy a kolejne gdy dziecko ma 10 lat. Niestety coraz więcej osób unika tych szczepień co może w przyszłości spowodować nawrót tej groźnej choroby.

Odra niestety powraca.

Gwałtownie wzrasta liczba zachorowań we Włoszech, Francji czy na Ukrainie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zachorowań rośnie w zastraszającym tempie:

2016 r.     5 000 przypadków

2017 r.     24 000 przypadków

2018 r.     41 000 przypadków w pierwszym półroczu.

Najwięcej zachorowań odnotowano na Ukrainie gdzie z powodu trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej, problem szczepień obowiązkowych zszedł na drugi plan.

Wirus szybko zarażający

Odra rozprowadza się poprzez kaszel i kichanie. Jeden chory może zarazić od 15 do 20 osób. Niestety najwięcej zgonów z powodu powikłań po tej chorobie odnotowuje się u małych dzieci. Najczęściej chorują niemowlęta do 12 miesiąca życia czyli jeszcze niezaszczepione oraz dzieci w wieku do 15 lat gdy nie otrzymały dawki przypominającej.

Na wirus odry nie ma antybiotyku. Podajemy dziecku leki przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe.

Groźne powikłania

Odra ma wiele skutków ubocznych w postaci groźnych powikłań do których należą: zapalenie mózgu, płuc, ucha środkowego, zapalenie tchawicy czy mięśnia sercowego.

Nie ma leku na odrę. Chorobę leczy się objawowo i tylko lekarz może ocenić czy pacjent na pozostać w domu czy iść do lekarza.  

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.