Niedziela w południe. Na dworze piękne słońce pomimo zbliżającej się zimy. Pakujemy dzieci w samochód i jedziemy na krótką wycieczkę za miasto aby korzystać z uroków natury. Zawsze gdy pogoda dopisuje a dzieci są zdrowe uciekamy z domu i odpoczywamy w górach lub nad jeziorem. To jedyna chwila gdy możemy cieszyć się sobą i nie gonić jak w tygodniu.

Niestety wiele osób traktuje niedzielę jako dzień zwiedzania galerii handlowych. Podnosi mi się ciśnienie gdy widzę (szczególnie w okolicach godziny 20) rodziców z maleńkimi dziećmi, snujących się bez celu po markecie.

Ostatnio w mediach podniósł się ogromny raban bo rząd chce ograniczyć handel w niedzielę i zamknąć sklepy. Normalnie narodowa tragedia. Co zrobi przeciętny Kowalski jak nie odwiedzi sklepu i nie poogląda wystaw. Niestety w większości przypadków niedzielne wypady na zakupy ograniczają się jedynie do kupowania pierdół i spacerowania po sklepie. Wiem, że zakupy w niedzielę to ogromna wygoda dla wielu ludzi, którzy pracują w tygodniu. Ale nie możemy zapominać o prawie milionie osób, które w te dni muszą pracować i nie mogą spędzać czasu z rodziną. Co ma zrobić matka której dzieci chodzą do szkoły a mąż pracuje cały tydzień do 17. Nawet gdy pracuje na zmiany to widuje rodzinę sporadycznie. I to właśnie ona najbardziej pragnie spokojnej niedzieli w domu.

Zawsze śmiać mi się chce gdy w kalendarzu wypada dzień wolny. Parkingi w marketach pękają w szwach a ludzie szaleją jakby miał nastać jakiś totalny kataklizm. Kupują niepotrzebne produkty, bo przecież sklep będzie zamknięty a ja nie mam w domu tego czy tamtego. Dla nas w taki dzień najważniejsze mieć mąkę, jajka i olej i można nasmażyć naleśników bez gorączkowego poszukiwania marketu bo może nam zabraknąć ziemniaków na obiad lub śmietany do sosu.

Pamiętam czasy gdy w niedzielę sklepu były zamknięte. Po śniadaniu mama goniła nas do Kościoła, w domu czekał ciepły rosół i pyszny schabowy a po obiedzie wszyscy szliśmy na spacer. Na piechotkę bo samochód był wtedy rarytasem. A gdy było zimno siedzieliśmy wszyscy w domu i czytaliśmy książkę lub oglądaliśmy telewizję. Cudowna i spokojna rodzinna niedziela.

Osobiście uważam, że w niedzielę sklepu powinny być zamknięte. Nie stanie się wielka tragedia narodowa gdy w ten jeden dzień nie zrobimy zakupów. Pamiętajmy, że przed niedzielą jest jeszcze sobota i wtedy wystarczy dobrze zaplanować listę zakupów aby nie płakać na drugi dzień, że czegoś nam zabrakło.

Dla naszej rodziny zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już od dawna. Nie ustanowił go żaden polityk tylko była to nasza wspólna decyzja. Bo niedziela jest tylko dla nas.

Polub stronę i obserwuj posty na bieżąco
Facebook
GOOGLE
GOOGLE
http://www.rodzice-i-dzieci.pl/niedziela-dla-rodziny/
Twitter
Instagram
SOCIALICON
 • https://pozytywnydom.wordpress.com/ Ewelina (Pozytywny Dom)

  Unikam jak ognia niedzielnych zakupów. Naprawdę zorganizowanie się tak, żeby bez nich przeżyć, to żadna filozofia. Z tymi galeriami to jednak jest tak, że wiele osób nie idzie do sklepu a do kina czy skorzystać z innych atrakcji dla dzieci czy dorosłych. Przy kiepskiej pogodzie to nie jest taki zły pomysł.

 • Super dzieciaczki

  Też nie przepadam za niedzielnymi zakupami, ale dla niektórych to jedyny czas żeby na spokojnie robić zakupy. Zakupy to nie tylko jedzenie. Jak nagle większość będzie robiła zakupy w sobotę, to się dopiero porobi, aczkolwiek uważam, że w takie dni powinni pracować ci co chcą i powinni zarabiać więcej. NIe powinno się zmuszać, ale nie powinno się też zabraniać.

 • Elwira Górska

  Pięknie napisane 😉 zgadzam się z tym, aby właśnie niedziela była czasem dla rodziny 😉

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Dziękuję 🙂

 • http://www.magdam.com.pl Magda M. blog

  Zdecydowanie zgadzam się z Twoim podejściem, mimo, że sami czasem korzystamy z udogodnień CH, ale to tylko dlatego, że po prostu nie mamy kiedy indziej tego zrobić…

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Najważniejsze, że sporadycznie:)

 • Iwona – Inspirująca XL-ka

  Podpisuję się pod tym w 100%. To tylko brak planu i pomysłu kieruje ludzi do galerii w niedzielę.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Sporadycznie brak nowych butów czy kurtek 🙂

 • http://matkanaszczycie.pl Mom on top

  My nie mamy tego problemu, bo nawet jak byśmy chcieli, to u nas nie ma galerii handlowych, tylko góry i hale dookoła 😉

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Zazdroszczę 🙂

 • http://jedziemy-na-wycieczke.blogspot.com Jedziemy na wycieczkę

  Ja myślę, że każdy powinien sam decydować w jaki sposób chce spędzić niedziele. Jedni wolą spędzić czas z rodziną a inni (np studenci) woleliby w ten dzień pójść do pracy i zarobić.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Dopóki sami nie założą rodzin.

   • http://jedziemy-na-wycieczke.blogspot.com Jedziemy na wycieczkę

    To prawda, ale dokóki chcą pracować, to widzę powodu, żeby im tego zabraniać.

    • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

     Oczywiście. Więc wybór powinien być dobrowolny o ile jest to możliwe.

 • http://www.zadbana-mama.com.pl/ Sylwia B

  Będąc na studiach dziennych, sobota i niedziela to jedyne dni, kiedy mogłam zarobić swoje własne pieniądze, a nie wołać na wszystko od rodziców. Przez dwa lata dorabiałam właśnie w markecie. Zakaz handlu w niedzielę bardzo ograniczy możliwość dorobienia paru groszy, nie tylko studentom. Według mnie taki zakaz niesie za sobą więcej szkody niż dobrego. Z pewnością nie zmusi on rodziny do spędzania czasu razem.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Może nie zmusi ale wiele osób na tym również skorzysta.

 • Amanda Amanda

  bardzo dobrze! niedziela to czas dla rodziny i odpoczynku od tego całego biegu ..odpoczywajmy i dajmy innym odpocząć a na zakupy jest cały tydzień plus zawszę są pootwierane jakieś małe prywatne sklepiki osiedlowe, wiec gdyby ktoś umierał z głodu czy pragnienia może się do takiego udać : )

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Im więcej takiego podejścia tym lepiej.

 • Fitpassion.pl

  My też niedzielę mamy dla siebie. Idziemy z dziećmi na spacer a potem na obiad do rodzicow. Czasem jeździmy na wycieczki. A wieczorami czytamy ksiazki albo oglądamy bajki. Razem.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   I tak właśnie powinna wyglądać niedziela.