• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Narodowy dzień sprzątania

Narodowy dzień sprzątania

Cały tydzień pracujemy i z utęskniniem czekamy na weekend. Gdy przychodzi sobota zwlekamy się z łóżek trochę wolniej niż normalnie i zaraz po śniadaniu zaczynamy typową sobotę. Zakupy, pranie, odkurzanie, prasownie, gotowanie to typowe zajęcia na ten dzień. 

A może pora powiedzieć NIE. Jesteśmy tak zawaleni codziennymi obowiązkami, że nasze mózgi nie potrafią wrzucić na luz. Dom to nie muzeum. Kurz nie spowoduje u nas napadów chorobowych o ile poleży na półce jeden dzień dłużej. Jest wiele ciekawszych rzeczy do roboty niż zrywanie się z rana i ganianie ze szmatą. I sami dobrze wiecie, że przy dzieciach większe sprzątanie nie ma sensu bo już po godzinie dom wygląda tak samo jak wcześniej. 

Wstań rano w sobotę i wypij w spokoju kawę. Ale jak można to zrobić przy dzieciach ? Normalnie. Dajesz im swoją komórkę z bajkami i zamykasz drzwi. Po śniadaniu włącz ulubiony serial i oglądaj. A dzieci ? Sprawdź czy nadal mają baterię w telefonie i ewentualnie podłącz zasilanie. Jak zdrętwieje Ci tyłek na kanapie możesz pójść do łazienki wstawić pranie (aby nie zarzucili Ci lenistwa). 

Obiad. Przecież dzieci muszą jeść. Oczywiście jeżeli dzieci nie potrafią same przyrządzić sobie posiłku trzeba im pomóc. W okolicach południa odciągasz je od telefonu lub tv, ubierasz buty i kurtki ogłaszając, że idziecie do MC Donalda lub na pizzę. Przecież od rana są tak grzeczne, że zasługują na nagrodę 🙂 Mija kolejna godzina i okazuje się, że pora na kawę. Dzieciaki przewietrzone i najedzone mogą znów odpocząć przed tv a Ty zrób kawkę i poczytaj książkę. 

Nuda. Nie wiem jak Wy ale ja nie potrafię cały dzień odpoczywać. Moje dzieci też. Jest godzina 14 i powoli boli mnie kręgosłup od leżenia, oczy pieką od komputera a sterta prania zalega w pralce. Dzieci nadal wlepiają wzrok w telewizor oglądając ulubione bajki więc trochę mam moralniaka, że pozwalam im na to cały dzień. Ale wiecie co ? Te kilka godzin olewania sprzątania dało mi dużą dawkę energii i dzięki temu mogę spokojnie zabrać się za porządki. A w domu od dawna nie było tak spokojnie. Bo każdy z nas potrzebuje takiej chwili resetu. Jesteśmy tylko ludźmi i mamy określone granice swojej wytrzymałości. Nasze dzieci chcą patrzeć na uśmiechniętych rodziców a nie wiecznie zabieganych zarówno w tygodniu jak i w weekendy. Wrzućmy czasem na luz i cieszmy się odpoczynkiem. 

Polecam filmik, który pewnie Wam się spodoba. 

19 thoughts on “Narodowy dzień sprzątania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.