• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Odra znów groźna

Odra znów groźna

Na początku przypomina typową grypę. Wysypka przychodzi kilka dni później. Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, wywołana przez Measles virus. Choroba ta ma liczne powikłania a jedyną skuteczną metodą jej zapobieganiu jest szczepionka mmr. Pierwsze szczepienie podaję się w wieku 13 miesięcy a kolejne gdy dziecko ma 10 lat. Niestety coraz więcej osób unika tych szczepień co może w przyszłości spowodować nawrót tej groźnej choroby.

Odra niestety powraca.

Gwałtownie wzrasta liczba zachorowań we Włoszech, Francji czy na Ukrainie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zachorowań rośnie w zastraszającym tempie:

2016 r.     5 000 przypadków

2017 r.     24 000 przypadków

2018 r.     41 000 przypadków w pierwszym półroczu.

Najwięcej zachorowań odnotowano na Ukrainie gdzie z powodu trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej, problem szczepień obowiązkowych zszedł na drugi plan.

Wirus szybko zarażający

Odra rozprowadza się poprzez kaszel i kichanie. Jeden chory może zarazić od 15 do 20 osób. Niestety najwięcej zgonów z powodu powikłań po tej chorobie odnotowuje się u małych dzieci. Najczęściej chorują niemowlęta do 12 miesiąca życia czyli jeszcze niezaszczepione oraz dzieci w wieku do 15 lat gdy nie otrzymały dawki przypominającej.

Na wirus odry nie ma antybiotyku. Podajemy dziecku leki przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe.

Groźne powikłania

Odra ma wiele skutków ubocznych w postaci groźnych powikłań do których należą: zapalenie mózgu, płuc, ucha środkowego, zapalenie tchawicy czy mięśnia sercowego.

Nie ma leku na odrę. Chorobę leczy się objawowo i tylko lekarz może ocenić czy pacjent na pozostać w domu czy iść do lekarza.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.