• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Naucz dziecko kultury

Naucz dziecko kultury

Gdy byliśmy dziećmi rodzice starali się wpoić nam kilka uniwersalnych zasad dzięki którym mieliśmy wyrosnąć na porzadnych ludzi. Dzięki nim nie łazimy po ulicach z piwem w jednej ręce i papierosem w drugiej, nie wyzywamy ludzi, ustępujemy pierwszeństwa starszym, okazujemy szacunek innym oraz dbamy o siebie i swoje otoczenie. 

NASTOLATKI KLNĄ NA POTĘGĘ

Ideałami nie jesteśmy i często zdarza nam sie przeklnać ale najcześciej w domu pod nosem. Ostatnio byliśmy na placu a obok siedziala grupka takich właśnie nastolatków. Pięć panienek wiek. ok 12 lat i dwóch chłopców w przybliżonym wieku. Uwierzcie mi że te dzieci nie potrafiły normalnie rozmawiać. Co dwa słowa słyszeliśmy kurwa, kutas itp. a rozmowy dotyczyły robienia loda itd. Mój mąż stwierdził że to chyba jakaś patologia, jednak dzieciaki były dobrze ubrane, wszystkie miały oryginalne buty i każdy strzelał selfie z dobrych komórek.

Zastanawiam się czy ich zachowanie to kwestia czasów w jakim żyją czy kwestia kultury i wychowania. Mając dwanaście lat nawet przy kolegach wstyd było mi dziewczynce tak przeklinac a na temat seksu wiedzialam tyle czego nauczyli mnie na biologi. Mąż będąc nastolatkiem nigdy nie powiedział do dziewczyny ty głupia cipo albo innego tak obraźliwego slowa.

 

POSPRZĄTAJ PO SOBIE W MIEJSCU PUBLICZNYM

Kto był nad morzem ten wie jaki syf zostawiają plażowicze podnosząc tyłek po całym dniu wylegiwania się nad wodą. Zostawiają butelki, pety, opakowania i resztę śmieci. Nie wiem jakim leniem trzeba być aby nie ogarnąć po sobie balaganu. Idąc nad wodę zawsze mamy ze sobą reklamowk na śmieci a do niej lądują wszelkie pozostawione odpady. Na końcu plażowania wystarczy wstać i wrzucić worek do śmietnika.

 
SZANUJ SWOJĄ OSOBĘ
 
Mam wrażenie że przez ostania dekadzie ludzie przestali szanować siebie oraz inne osoby. Jezyk polski został skalany przekleństwami wchodzacymi do codziennego użytku a ludzie jako przecinków używają słów wulgarnych. Ludzie są roszczeniowi i mają wrażenie że należy im się wszystko a oni nie muszą dawać nic od siebie. Dzieciaki już w szkole nie mają szacunku do nauczycieli bo wiedzą że mogą, przecież nikt im nie zabroni.

Pamiętacie czasy podstawówki ? Ja i moi rówieśnicy w wieku 30-40 lat nie pyskowaliśmy do nauczycieli bo baliśmy sie dostac po łbie linijką. A jakbyśmy polecieli na skarge do taty to ojciec sam opierniczyłby nas za brak szacunku do starszego. Gdy w podstawówce jakis młodszy uczeń przeklinał to dostawał opiernicz od starszego kolegi. Dziewczyny byly nauczone szanowania siebie i żadna publicznie nie opowiadala o swoich podbojach bo inne kolezanki  mogły uznać ją za łatwą. 

Przykładów można mnożyć na potęgę. W siecie jest wiele filmików uzakujących brak szacunku do ludzi. Wystarczy wejść na ulicę, do lekarza czy so marketu i widać jak ludzie zatracili podstawy dobrego wychowania. Dlatego warto wpajać naszym dzieciom podstawowe wartości aby w przyszłości nie przyniosły nam i sobie wstydu.

11 thoughts on “Naucz dziecko kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.