• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Wampiry kontra Wszyscy Święci

Wampiry kontra Wszyscy Święci

Dziś Halloween i nie da się tego przeoczyć. Na każdym kroku pytania co robimy w ten dzień, jak będziemy się bawić i w co przebierać. Jedni są za Halloween inni wolą Bal Wszystkich Świętych. A mnie powoli cholera bierze jak słyszę jakie to ekstra święto i że moje dzieci powinny w ten dzień się bawić i przebierać. W przedszkolu mojego synka od rana straszyły duchy i inne potwory, na szczęście był dziś w domu i nie musiał tego oglądać. Dzieciaki na osiedlu jeszcze ganiają po podwórku a w oddali słyszę nawet wystrzały fajerwerków.

Nie obchodzę tego święta bo uważam je za idiotyczne i niepotrzebne. I nie jest to dobry dzień na zabawę. W naszym domu nie ma cukierków i psikusów. Nie uważam tego święta za jakiś szatański wymysł,  jest ono tylko obce moim poglądom i kulturze.  

Cholera mnie bierze jak widzę jak nasz kraj powoli staje się świecką kolonią Ameryki. Jak te zachodnie święta powoli wypierają naszą piękną kulturę. 

Dlaczego tak barwnie nie obchodzimy Andrzejek, które pomimo że nie są świętem polskim w naszej kulturze od zawsze były fajnym  zwyczajem? Dlaczego my Polacy mamy taki problem z reklamowaniem naszych świąt. Czy lanie wosku i zabawa andrzejkowa jest gorsze od przebierania się za duchy i zombie. Gdy chodziłam do podstawówki nie obchodziliśmy Halloween ale właśnie bale andrzejkowe. Pamiętam jaką frajdę dawało nam przelewanie wosku przez klucz czy ustawianie butów do drzwi i czekanie, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. 

Dlaczego nie potrafimy tak hucznie obchodzić Dnia Niepodległości ? Skoro bierzemy przykład z Ameryki to i my powinniśmy w ten dzień czuć się dumnymi patriotami. 

 Bo my Polacy nie umiemy być dumni z tego co mamy. A gdy ktoś uważa, że święto przychodzące z obcego kraju jest złe to zaraz odbierany jest za odmieńca a co gorsza za katola i pisiora. 

Bale Wszystkich Świętych to próba oddalenia przez Kościół tradycji Halloween. Młodzi ludzie przebierają się za świętych i uczestniczą w korowodach wyruszających z ich parafii. Dziś w niektórych szkołach dzieci miały zabawy w przebraniach aniołków oraz innych postaci. Czy ten pomysł wyprze wampiry, zombie i inne cholerstwa. Ciężko powiedzieć ale jest to ciekawa alternatywa i osobiście mam nadzieję, że za kilka lat będzie równie popularna jak Halloween. 

 

7 thoughts on “Wampiry kontra Wszyscy Święci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.