• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Zakaz używania telefonów komórkowych w szkole

Zakaz używania telefonów komórkowych w szkole

Telefon, tablet, telewizor to element życia codziennego naszych dzieci. Często widzimy maluszki, które nie potrafią zjeść obiadu, bez oglądania bajki. Codziennie upominamy nasze dzieci, aby nie siedziały z nosem w telefonie. Nikogo nie dziwi już widok ludzi chodzących jak zombi, wpatrzonych w ekran telefonu.    Na podwórkach dzieciaki skoncentrowane na ekranie. Na placach zabaw matki, zapatrzone w telefon. Idą ulicą, jadą autem, siedzą przy wigilijnym stole i myślą tylko o swojej komórce. W domu mamy kontrolę nad czasem spędzonym przed telewizorem ale jak jest w szkole ?

Czy szkoła bez telefonu jest możliwa.

Na szczęście w większości szkół podstawowych, wprowadzony został całkowity zakaz używania telefonów komórkowych. Rady Rodziców coraz częściej głosują nad takim zakazem, widząc jak telefony przeszkadzają dzieciom w nauce.

Młodsi uczniowie oddają telefony na pierwszej lekcji i otrzymują je na świetlicy (lub po zajęciach dodatkowych). Starsi uczniowie wiedzą o zakazie używania telefonów i starają się go respektować, szczególnie w miejscach w których mogą zostać zauważeni przez nauczyciela. Uczniowie mogą kontaktować się z rodzicami tylko w szczególnych sytuacjach, jedynie za zgodą nauczyciela. Rodzice komunikują się z dziećmi również w nagłych potrzebach, dzwoniąc do wychowawcy.

Telefony komórkowe to niezbędny element naszych czasów. Mamy w nich dosłownie wszystko, od rachunków bankowych, do skrzynek firmowych czy kalendarzy i notatników.

Spróbujmy dać telefon dziecku na jeden tydzień, bez ograniczeń. Po tym czasie odbierzmy go i wprowadźmy tydzień bez komórki. Gdy dziecko otrzyma telefon, nie robi już nic innego, tylko ślepo w niego zagląda, od rana do wieczora. Gdy telefon zostanie odebrany, dziecko zachowuje się trochę jak nałogowiec po odstawieniu środków odurzających. Nie może znaleźć sobie miejsca, nie umie zorganizować sobie zabawy, narzeka na nudę.

Telefony w szkole są również powodem do wielu konfliktów pomiędzy uczniami. Często dzieciaki rywalizują ze sobą o to, kto ma lepszą czy najnowszą komórkę. Dodatkowo nagrywają w toaletach, bądź na przerwach innych uczniów w krępujących sytuacjach a filmiki umieszczają w sieci.

Całkowity zakaz czy tylko częściowy

Za całkowitym zakazem używania telefonów w szkołach postulują nauczyciele. Zauważają oni ogromny problem braku komunikacji pomiędzy dziećmi. Na przerwach nie ma rozmów, zabaw i utrwalania więzi koleżeńskiej. Jest Facebook, Instagram, Snapchat i inne social media. Całkowity zakaz sprawia, że uczniowie muszą rozmawiać, ponieważ nie mają innego zajęcia. A wiadomo, że nuda nie jest fajna.

Jak jest u Was w szkole ? Pozwalacie dzieciom zabierać komórki do szkoły ? Czy dajecie im swobodę w tym zakresie i macie do nich pełne zaufanie.

20 thoughts on “Zakaz używania telefonów komórkowych w szkole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.