• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Własna firma – plusy i minusy

Własna firma – plusy i minusy

Pamiętam jak pracowałam wiele lat w biurze i marzyłam o tym aby czasem obudzić się rano i powiedzieć nie idę do pracy bo mi się nie chce. Myślałam, że mój szef mający wielu pracowników nie musi się niczym martwić i idzie do pracy wtedy kiedy ma na to ochotę. Oj jaka ja byłam głupia. Weźmy przykład chorobowego. Pracując u kogoś gdy zachorujesz idziesz do lekarza, bierzesz zwolnienie i wskakujesz pod kołderkę w domu. Mając własną firmę nie ma sensu nawet brać zwolnienia. Po pierwsze się to nie kalkuluje a po drugie i tak musisz być non stop pod telefonem i najczęściej lecisz do lekarza po jakiś silny antybiotyk aby za dwa dni stać już na nogach.

Własna firma to wielki stres

Otwierając działalność myślałam, że będąc kowalem własnego losu będzie mi lżej na sercu. Jednak nie spodziewałam się, że stres będzie moim największych wrogiem. Musisz myśleć o wszystkim i o wszystkich. Po pierwsze w firmę inwestujesz masę pieniędzy a zanim zaczniesz czerpać prawdziwe dochody musi upłynąć sporo czasu. Martwisz się o terminy, wypłacalność, podatki, klientów i oczywiście o pracowników. Przecież to pracownicy są motorem mojej firmy a ich wkład w interes jest ogromny.

Jak to wszystko ogarnąć

Prowadząc własną działalność masz wrażenie, że dzień trwa kilka godzin. Czasu jest zawsze za mało. Przychodzić dp pracy o 8 rano i nagle spoglądasz w zegarek a tam 14 godzina. Na szczęście żyjemy w erze telefonów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń ułatwiających nam życie. Gdyby nie mój telefon i zawarty w nim kalendarz już dawno pogubiłabym się w tym wszystkim.

A co z rodziną i dziećmi

Przez pierwszy rok od otwarcia firmy najgorzej było pogodzić obowiązki służbowe z firmowymi. Po powrocie do domu padałam na kanapie a dzieci wręcz mnie irytowały. Po chwili odpoczynku trzeba posprzątać, ugotować, poprać, poprasować a gdy dzieci poszły spać ponownie wracasz do papierów i obrabiasz pracę w domu. Jednak na dłuższą metę nie jest to zdrowe i powoli człowiek dochodzi do takiej chwili, że musi powiedzić stop, nie o to mi chodziło. Najważniejsze aby zachować równowagę pomiędzy domem a pracą. Jest to bardzo ciężkie bo czasem mój dzień roboczy nie kończy się w momencie zamknięcia zamka w drzwiach biura. Jednak ogromne wsparcie męża pozwala znaleźć mi równowagę i nie zwariować.

Plusy własnej działalności

Plusy oczywiście są i o to chodzi gdy jesteś “na swoim”. Tak jak pisałam na wstępie, możesz obudzić się rano i powiedzieć, że nie idę do pracy bo mi się nie chce. Pomimo, że przez ostatnie dwa lata zdarzyło mi się to może z 4 razy to sam fakt samodecydowania jest niezastąpiony. Do tego nie muszę tłumaczyć się przed nikim, że chcę wyskoczyć na chwilę coś załatwić albo, że chcę zrobić coś po swojemu. Za popełnione błędy odpowiadam ja i nie muszę stresować się tym co powie szef. Największym plusem własnej firmy jest brak tej osoby za plecami która kontroluje twoją pracę.

Ogólnie jest bardzo ciężko i uważam, że praca na etacie była o wiele mniej stresująca. Lecz gdy potrafisz znaleźć dystans między pracą a domem to jest szansa, że własna działalność będzie spełnieniem Twoich marzeń.

25 thoughts on “Własna firma – plusy i minusy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.