• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Powieści z dreszczykiem – B.A. Paris

Powieści z dreszczykiem – B.A. Paris

B.A. Paris to pisarka irlandzko – francuskiego pochodzenia, która większość swojego życia spędziła we Francji. Pracowała jako przedstawiciel handlowy w międzynarodowym banku oraz była nauczycielka języków obcych. Powieść “Za zamkniętymi drzwiami” wydana w 2017 roku to jej debiut literacki, który od razu stał się światowym bestsellerem.

Wyobraźcie sobie idealne małżeństwo. On przystojny i bogaty, ona elegancka i piękna. Miłość i żar namiętności bije od nich na każdym kroku a wszyscy znajomi zazdroszczą im tych uczuć. Jednak nic co z pozoru idealne nie jest doskonałe. Ona nie posiada telefonu komórkowego a na spotkania umawia ją mąż. Nie pracuje, nie wychodzi sama z domu a w oknach jej sypialni są kraty. Jej partner będący znanym i szanowanym prawnikiem okazuje się socjopatą i potworem.

-Mógłbyś dać mi whisky zamiast wina?
-Whisky?
-Tak.
-Nie wiedziałem, że pijesz whisky.
-A ja nie wiedziałam, że jesteś psychopatą. Po prostu przynieś mi whisky, Jack.

Przerażenie, które czuje główna bohaterka powoli przelewa się na czytelnika a my otrzymujemy wizję klaustrofobicznego świata i aż do końca książki zastanawiamy się jak bohaterka wybrnie z beznadziejnej sytuacji w której się znajduje.

Druga powieść autorki to “Na skraju załamania“, jest napisana w podobnym stylu, lecz opisuje całkiem inną historię. Ponownie główną bohaterką jest kobietą, która opisuje wydarzenia bieżące jak i wcześniejsze, co nadaje książce świeżości. Życie Cass zmienia się całkowicie gdy pewnej nocy wraca przez las i widzi zaparkowany na poboczu samochód. Następnego dnia okazuje się, że właśnie w tym miejscu dokonano morderstwa na osobie, którą osobiście znała. Wyrzuty sumienia stają się z dnia na dzień coraz mocniejsze a bohaterka powoli popada w paranoję. Cass nie może się pozbierać do tego dręczą ją głuche telefony i zaniki pamięci, które wyglądają jak początki choroby.


– Zdiagnozowano u ciebie demencję?
– Jeszcze nie. Mam pójść do specjalisty, ale prawdopodobnie zapomnę to zrobić.

Autorka bardzo powoli pokazuje nam jak jej bohaterka popada w odmęty szaleństwa. Czasem akcja toczy się aż nazbyt wolno, jednak jest to celowe działanie w celu pokazania jak działa umysł osoby uwikłanej w traumatyczne wydarzenie. I tutaj również dostajemy ciekawą kryminalną historię z zaskakującym zakończeniem.

B.A. Paris chwalona przez wielu recenzentów szturmem wdarła się na Polski rynek wydawniczy. Jej powieści są napisane lekką ręką. To takie książki z którymi chętnie usiądziesz w niedzielne popołudnie na kanapie i nie oderwiesz się od nich do ostatniej strony. Czyta się je przyjemnie i bardzo szybko. Autorka bardzo umiejętnie buduje napięcie powodujące dreszczyk strachu i emocji u czytelnika.

Mam jednak wrażenie, że obie książki są do siebie aż za bardzo podobno. Czytając pierwszą nie miałam porównania i byłam zachwycona. Jednak druga książka już była bardziej przewidująca. Ale nie zmienia to faktu, że zostały one przeczytane w kilka chwil i mam wrażenie, że jeszcze kiedyś do nich wrócę.

[Ad: Książki na Ceneo]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.