• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Niedziela dla rodziny

Niedziela dla rodziny

Niedziela w południe. Na dworze piękne słońce pomimo zbliżającej się zimy. Pakujemy dzieci w samochód i jedziemy na krótką wycieczkę za miasto aby korzystać z uroków natury. Zawsze gdy pogoda dopisuje a dzieci są zdrowe uciekamy z domu i odpoczywamy w górach lub nad jeziorem. To jedyna chwila gdy możemy cieszyć się sobą i nie gonić jak w tygodniu.

Niestety wiele osób traktuje niedzielę jako dzień zwiedzania galerii handlowych. Podnosi mi się ciśnienie gdy widzę (szczególnie w okolicach godziny 20) rodziców z maleńkimi dziećmi, snujących się bez celu po markecie.

Ostatnio w mediach podniósł się ogromny raban bo rząd chce ograniczyć handel w niedzielę i zamknąć sklepy. Normalnie narodowa tragedia. Co zrobi przeciętny Kowalski jak nie odwiedzi sklepu i nie poogląda wystaw. Niestety w większości przypadków niedzielne wypady na zakupy ograniczają się jedynie do kupowania pierdół i spacerowania po sklepie. Wiem, że zakupy w niedzielę to ogromna wygoda dla wielu ludzi, którzy pracują w tygodniu. Ale nie możemy zapominać o prawie milionie osób, które w te dni muszą pracować i nie mogą spędzać czasu z rodziną. Co ma zrobić matka której dzieci chodzą do szkoły a mąż pracuje cały tydzień do 17. Nawet gdy pracuje na zmiany to widuje rodzinę sporadycznie. I to właśnie ona najbardziej pragnie spokojnej niedzieli w domu.

Zawsze śmiać mi się chce gdy w kalendarzu wypada dzień wolny. Parkingi w marketach pękają w szwach a ludzie szaleją jakby miał nastać jakiś totalny kataklizm. Kupują niepotrzebne produkty, bo przecież sklep będzie zamknięty a ja nie mam w domu tego czy tamtego. Dla nas w taki dzień najważniejsze mieć mąkę, jajka i olej i można nasmażyć naleśników bez gorączkowego poszukiwania marketu bo może nam zabraknąć ziemniaków na obiad lub śmietany do sosu.

Pamiętam czasy gdy w niedzielę sklepu były zamknięte. Po śniadaniu mama goniła nas do Kościoła, w domu czekał ciepły rosół i pyszny schabowy a po obiedzie wszyscy szliśmy na spacer. Na piechotkę bo samochód był wtedy rarytasem. A gdy było zimno siedzieliśmy wszyscy w domu i czytaliśmy książkę lub oglądaliśmy telewizję. Cudowna i spokojna rodzinna niedziela.

Osobiście uważam, że w niedzielę sklepu powinny być zamknięte. Nie stanie się wielka tragedia narodowa gdy w ten jeden dzień nie zrobimy zakupów. Pamiętajmy, że przed niedzielą jest jeszcze sobota i wtedy wystarczy dobrze zaplanować listę zakupów aby nie płakać na drugi dzień, że czegoś nam zabrakło.

Dla naszej rodziny zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już od dawna. Nie ustanowił go żaden polityk tylko była to nasza wspólna decyzja. Bo niedziela jest tylko dla nas.

20 thoughts on “Niedziela dla rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.