• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Mama potrzebuje pomocy

Mama potrzebuje pomocy

Dzień Mamy to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Dzieci przygotowują prezenty i zasypują swoje ukochane mamusie kwiatkami. Mama to największy skarb dla swojego dziecka. Nakarmi, wykąpie, pobawi się i spełni większość zachcianek swojej pociechy.

Jednak mama jest również człowiekiem i czasem potrzebuje pomocy. W dzisiejszych czasach narzuca się kobietom stereotyp idealnej Matki Polki. Takiej, która wstaje rano, szykuje dzieci do szkoły, idzie na osiem godzin do pracy a potem gotuje i dba o stworzenie ciepłego domowego ogniska. Nie zapominajmy również o spełnieniu potrzeb męża, który nie może przecież poczuć się odrzucony przez żonę w momencie pojawienia się dzieci na świecie. Niby nic nie zmieniło się w postrzeganiu kobiety przez wiele lat. Jednak czasy są inne a kobieta musi pracować więc jej czas na dbanie o rodzinę jest ograniczony. Gdy chce być dobra zarówno w sferze zawodowej jak i rodzinnej, często po kilku latach doznaje totalnego wypalenia psychicznego.

Nie umiemy prosić o pomoc

Mamy mają to zakorzenione chyba w genach, że proszenie o pomoc często nie chce nam przejść przez gardło. Wolimy robić wszystko same a gdy poziom zmęczenia zostaje przekroczony to wolimy nakrzyczeć na męża i dzieci albo czepiać się o drobiazgi aby sobie ulżyć. Tak być nie powinno. Nauczmy się w końcu prosić o pomoc. Nie ma nic złego w tym, że czasem nie dajesz sobie rady. Schowaj dumę do kieszeni bo inaczej wylądujesz w wariatkowie. Proszenie o pomoc to nie oznaka słabości lecz mądrości. Stawianie potrzeb innych ponad swoje możliwości nie zrobi z Ciebie super mamy. Pamiętaj, że zdrowa psychicznie matka to największy skarb dla dziecka. Gdy zrzucisz ze swoich bark niepotrzebny stres i emocje Twoje życie nabierze ponownie kolorów.

Zagoń tatę do roboty

Gdy mężczyzna wraca z pracy jest tak zmęczony, że ma tylko siłę usiąść i nic nie robić. Potem pobawi się z dziećmi i na tym kończą się jego obowiązki domowe. Kobieta, która nie pracuje zawodowo, pracuje w domu od rana do położenia dzieci spać (a często nawet dłużej). Kobieta pracująca, odpoczywa chwilę i włącza wieczorny tryb mamy nadrabiającej zaległości oraz matki ogarniającej to na co nie ma czasu będąc w pracy. I znów nie prosi o pomoc. Niestety wychowanie dzieci, prowadzenie domu i praca zawodowa to wielkie wyzwanie zarówno dla kobiety i mężczyzny. Płeć piękna ma jednak trochę trudniejsze zadanie bo wszelkie prace domowe chce wykonać tu i teraz, najlepiej jak może. Jednak tatuś ma również dwie rączki i jeśli chce mieć spokojny dom z uśmiechniętymi dziećmi i radosną żoną to powinien wyręczać ją nawet gdy widzi sprzeciw. Tata nie powinien czekać aż mama zagoni go do pozmywania naczyń czy do odkurzenia mieszkania. Powinien sam wykazać inicjatywę i czasem oderwać nos sprzed komputera i rozejrzeć się po domu. Wystarczy zmiana nawyków i można wiele zdziałać aby cała rodzina była szczęśliwa.

Kochane mamy z okazji Waszego święta życzę dużo spokoju, radości i pomocy ze strony partnerów.

6 thoughts on “Mama potrzebuje pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.