• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Kobiety Szefowe. Czy są lepsze od mężczyzn

Kobiety Szefowe. Czy są lepsze od mężczyzn

W dzisiejszych czasach kobieta zajmująca wysokie stanowisko nie wzbudza takiej sensacji jak sto lat temu. Statystycznie kobiety są lepiej wykształcone i mają więcej kwalifikacji do obejmowania stanowisk zarządczych. Na założenie własnej działalności decyduje się coraz więcej kobiet w naszym kraju. Są to szczególnie matki, które próbują pogodzić karierę z rodziną, będąc jednocześnie niezależne. Co odróżnia kobiety w biznesie od mężczyzn i czy faktycznie piastują one wysokie stanowiska inaczej niż panowie.

A może założę własną firmę

Kobiety są z natury empatyczne i jest to u nich uwarunkowane genetycznie. Dzięki empatii łatwiej wcielają się w sytuację innej osoby. Potrafią w ten sposób stworzyć przyjazną atmosferę w firmie aby ich pracownicy czuli się bardziej komfortowo. Gdy kobieta szef jest również matką inaczej podchodzi do pracownic będących również matkami. Jeżeli któraś z nich zajdzie w ciążę, szefowa będzie bardziej wyrozumiała, ponieważ sama wie, że można pogodzić macierzyństwo z pracą.

Kobiety mają nadal trudniejszą drogę aby osiągnąć sukces. Od kobiet wymaga się o wiele więcej niż od mężczyzn. Pomimo tego, że często mamy takie samo wykształcenie i tak musimy dwa razy mocniej starać się aby otrzymać wymarzone stanowisko w danej formie. Nadal istnieje przekonanie, że kobiety są zbyt emocjonalne i nie powinny stać na czele firmy. Przez to kobiety nadal nie wierzą w swoje możliwości i nie doceniają swoich kompetencji.

W szpilkach, garsonce i pełnym makijażu, kobieta może zostać uznana za mało kompetentną. W garniturze natomiast za zbyt męską ale bardziej silną i twardą w męskim świecie. Stereotypy są jedną z najbardziej znienawidzonych cech występujących w świecie biznesu. Kobieta szefowa nie może być zbyt piękna bo wówczas uznawana jest za głupią.

Słaba płeć

Panowie często twierdzą, że kobiety to przedstawicielki słabej płci. Nic bardziej mylnego. Z pewnością znacie wiele kobiet, które jednocześnie ogarniają dom, dzieci i wysokie stanowisko w firmie. A może same takie jesteście ? Szefowe często podkreślają, że utworzone przez nie firmy traktują jak własne dziecko. Pielęgnują je, dbają o rozwój i staną na głowie aby to dziecko dorosło i przynosiło im dumę.

Nie można jednoznacznie określić kto nadaje się bardziej na szefa – kobieta czy mężczyzna. Wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że lepiej współpracowało mi się z kobietą szefem niż z mężczyzną. Szefowa była bardziej otwarta, lepiej dzieliła zadania pomiędzy pracownikami i wprowadzała ciepłą atmosferę w firmie. Nie zrzucała swoich obowiązków na pracowników czego nie można powiedzieć o szefie czy kolegach w pracy.

Z okazji Dnia Szefa życzę wszystkim Kobietom w biznesie, dużo sukcesów zawodowych i prywatnych.

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.