• Rodzice i Dzieci Blog
  • kathleen.weles@gmail.com
Darmowa dieta od NFZ

Darmowa dieta od NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze przed pandemią, na swojej stronie udostępnił wszystkim, za darmo “Dietę Online”. Gdy wejdziemy na link https://diety.nfz.gov.pl/  i ukończymy proces logowania, otrzymamy trzy diety (1200, 1500 i 1800 kcal). Jadłospis oparty jest na diecie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) opracowanej przez narodowy rządowy instytut zdrowia (NHLBI).

NFZ zapowiada, że rozszerzy katalog diet a obecnie wprowadzono tylko 3 aby ocenić stopień zainteresowania użytkowników strony.  Sama dieta jest ciekawa. Rozpisano ją na 14 dni, posiłki składają się z wielu produktów, diety oraz listę zakupów można pobrać w formie PDF.

Plusem tego rządowego projektu jest to, że nie musimy za nic płacić i to, że nie męczą nas ciągle wyskakujące reklamy. Zaletą jest również możliwość zamiany posiłku z danego dnia diety na inny, jeżeli przygotowane danie nam nie odpowiada. Klikamy “wymień danie” i możemy wybrać sobie inny zestaw odpowiadający wskazaną liczbą kalorii. 

Dieta DASH jest od lat stosowana na całym świecie i znajduje drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych diet. Na portalu uzyskamy informację, że jadłospisy są tylko wskazówką odnośnie zdrowego odżywiania. Gdy mamy problemy ze zdrowiem i doskwiera nam nadwaga, nawet strona NFZ nie zwalnia nas od wizyty u dietetyka.

Inicjatywa Ministerstwa Zdrowia jest ciekawa i zgodna z hasłem “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Po latach płacenia składek zdrowotnych i sporadycznych wizyt u lekarza, wielu z nas ma okazję skorzystać z portalu i ułożyć sobie fajny jadłospis na wiosnę.

Skomponowane jadłospisy są proste, nie ma w nich wymyślnych posiłków a wiele potraw zrobimy z tego co aktualnie posiadamy w lodówce. Jeżeli nie musicie stosować diet, zawsze możecie skorzystać z ciekawych pomysłów na obiad. Teraz czekamy tylko na stworzenie aplikacji na telefon i będziemy mogli za darmo zadbać o swoje zdrowe nawyki żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.