Kawa na zdrowie


Gdy rano otwieram oczy pierwsza rzecz o jakiej myślę to kubek ciepłej kawy wypity w ciszy i spokoju. Od prawie 20 lat kawa stała się moją baterią ładującą akumulatory na cały dzień.  Większość z nas często się zastanawia, jaki wpływ na zdrowie ma nasza pięknie pachnąca mała czarna.  Najczęściej słyszymy, że szkodzi na serce, gdyż podnosi ciśnienie. Ale czy kawa faktycznie szkodzi ?

W świecie medycznym przeważa pogląd, by ograniczać picie kawy, ponieważ zawiera ona kofeinę odpowiedzialną za nadciśnienie i choroby serca. Współczesne badania kliniczne wykazują jednak, że umiarkowane picie kawy nie musi niekorzystnie działać na układ sercowo-naczyniowy. Kawa zaczyna działać zaraz po wypiciu: podnosi ciśnienie tętnicze i poziom katecholamin, nasila produkcję moczu w nerkach i soków trawiennych w żołądku. Maksymalną zawartość kofeiny w surowicy krwi obserwujemy zazwyczaj po 30-120 minutach od wypicia napoju.

 

Zawarte w kawie polifenole zwalniają procesy starzenia, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zagrożenie miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu. Działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Najwięcej polifenoli jest w kawie palonej, bo aż 8 proc.  Poza tym blisko 20 proc. naparu kawowego stanowi błonnik pokarmowy, który po 20 minutach od wypicia napoju zwiększa perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnienia, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego.

Nie ma badań wskazujących, że kawa wypijana w umiarkowanych ilościach zwiększa ryzyko arytmii, zawału serca i nadciśnienia tętniczego.

W innej pięcioletniej obserwacji amerykańskich kobiet w wieku 40‑59 lat ryzyko zawału mięśnia serca również wzrastało dopiero przy konsumpcji powyżej 5 filiżanek kawy kofeinowej dziennie, zarówno w przypadku palących tytoń, jak i niepalących. Do podobnych wniosków doszli szkoccy badacze w odniesieniu do kawy i herbaty. Przebadali oni 10 tys. ochotników w wieku 40‑59 lat, u których nie wykazano związku pomiędzy piciem kawy a zwiększoną zapadalnością na chorobę wieńcową. 

Z wyników badań prowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że już jedna filiżanka kawy podnosi poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, co ułatwia ranne wstawanie z łóżka, pomaga dobrze zacząć dzień.

 

Wyniki badań naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo, opublikowane na łamach „Annals of Epidemiology”, wykazały w obserwacji przeszło 51 tys. dorosłych osób, że picie 3 filiżanek kawy dziennie obniża o 40 proc. ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby, w porównaniu z osobami pijącymi mniejsze ilości kawy. Na razie nie wyjaśniono, jaki jej składnik odpowiada za ochronny wpływ na wątrobę. Zdaniem autorów artykułu, jest mało prawdopodobne, by była to kofeina. Analiza wyników, w której uwzględniono również ilość spożywanego przez badanych alkoholu, wykazała, że picie 3 filiżanek kawy dziennie w dużym stopniu chroniło przed marskością wątroby.

Kardiolodzy nie zalecają, ale też nie odradzają picia kawy. A to brzmi optymistycznie, zwłaszcza dla miłośników tego napoju. A Wy ile kawy wypijacie dziennie ? 

 

informacje zawarte w tekście pochodzą ze strony  http://nazdrowie.pl
Polub stronę i obserwuj posty na bieżąco
Facebook
GOOGLE
GOOGLE
http://www.rodzice-i-dzieci.pl/kawa-na-zdrowie/
Twitter
Instagram
SOCIALICON
 • https://pozytywnydom.wordpress.com/ Ewelina (Pozytywny Dom)

  To może niewiarygodne, zwłaszcza u mamy, ale nie piję kawy wcale… Najzwyczajniej w świecie mi nie smakuje. Nawet słodycze o smaku kawowym omijam. Za to pyszną herbatą nie pogardzę 🙂

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   Herbaty też pijamy 🙂 A smak kawy jest cudowny. Kiedyś próbowałam odstawiać ale nie udało mi się dłużej niż kilka dni 🙂

 • http://frontdomowy.pl/ Kasia | frontdomowy.pl

  Ja wypijam około 2-3 kaw tygodniowo 🙂

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   To faktycznie mało. Ja tyle wypijam czasem codziennie 🙂

 • http://www.esencjablog.pl Aleksandra Bohojło

  Kawa pita bez mleka i cukru w umiarkowanej ilości przy dobrym zdrowiu jest zdrowa i wręcz wskazana. Odkąd o tym wiem, piję bez wyrzutów sumienia i oglądania się na trendy.

  • http://www.rodzice-i-dzieci.pl/ Rodzice & Dzieci

   No właśnie ostatnio strasznie modne stało się unikanie kawy 🙂

   • http://www.esencjablog.pl Aleksandra Bohojło

    Z jednej strony moda, z drugiej odpowiedź na to, że ludzie piją kawę bez umiaru.